Wycieraczki samochodowe są bardzo ważnym elementem w każdym pojeździe. Bez nich niemożliwa byłaby jazda w złych warunkach atmosferycznych. Deszcz czy osiadająca na szybie szadź znacznie zmniejszają widoczność kierowcy, dlatego dobrej jakości wycieraczki są niezbędnym akcesorium znajdującym się na wyposażeniu auta. Pojawia się tylko pytanie, kiedy wymieniać i jak o nie dbać?

Wycieraczki – jak używać?

Wycieraczki samochodowe należy wymieniać mniej więcej co pół roku, a jeśli zachodzi taka potrzeba – nawet częściej. Wiele zależy od tego, ile kilometrów pokonujemy samochodem w ciągu tego czasu i w jakich warunkach. Nawet najlepsze gatunkowo wycieraczki nie będą spełniać należycie swojego zadania, jeśli będą już mocno wysłużone.

Najbardziej zużywają się podczas zimy, kiedy ogumienie ma kontakt ze zmarzliną znajdującą się na szybie, a na zewnątrz temperatury są bardzo niskie. Dlatego, zanim osądzimy, czy wycieraczki danej firmy są warte ponownego zakupu i pracują należycie, należy przyjrzeć im się przez kilka pierwszych miesięcy. Później, bez względu na model, guma wyciera się, szyby nie będą już tak dokładnie oczyszczane, co w efekcie będzie powodować powstawanie nieestetycznych smug. Czasami można usłyszeć również piski i tarcie, powstające w efekcie przesuwania się zniszczonej gumy po szybie – to także znak, że trzeba zakupić nowe akcesorium.

Czy to już?

Zdarza się, że wycieraczki samochodowe należy wymieniać częściej, niż co pół roku. Jak zdiagnozować szybko ich stan? Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na powstające na szybie smugi, o czym była mowa powyżej. Jest taka zasada, że nawet jedna smuga pojawiająca się w centralnym polu widzenia jest sygnałem do wymiany wycieraczek na nowe. Innym impulsem skłaniającym nas do działania powinny być pokazujące się cztery smugi poza centralnym polem widzenia, czy dwanaście smug na całej szerokości wycieranej powierzchni. W każdym z tych przypadków gumy są wytarte i konieczny jest zakup nowego produktu. Nieodpuszczalne jest też tworzenie się na szybie niewytartych pól wody w miejscu zaczepów przytrzymujących gumę, a tym bardziej na całej szerokości wycieraczki.

Nie można też zapominać o sprawdzeniu stanu fizycznego ogumienia. Jeśli powierzchnia wycieraczek jest sparciała lub uszkodzona, czy też się rozwarstwiała, wtedy w żadnym wypadku nie nadaje się ona do użytku.

Zachowaj środki ostrożności

Oprócz wymiany wycieraczek w konkretnym czasie, trzeba też używać ich w odpowiedni sposób, aby służyły jak najlepiej i jak najdłużej. Nie można włączać ich na suchej szybie, bo wtedy tarcie jest duże i nie ma płynności. Nie wolno też dopuszczać do tego, aby wybieraczki zgarniały z szyby drobinki błota czy innych zanieczyszczeń. Czasami nie ma możliwości umycia szyby, ale zapobiegawczo powinno się ją utrzymywać w jak najlepszej czystości. Konieczny jest też zakup płynu do odmrażania szyb zimą – nie powinno się dopuszczać do tego, aby pióra wycieraczek tarły po zmarzniętym lodzie.

Jeśli kierowca będzie zwracał uwagę na te aspekty, wtedy stan wycieraczek samochodowych będzie długo bardzo dobry. Natomiast przy zakupie należy zwracać uwagę na markę i jakość produktu. Czasami warto wydać parę groszy więcej, aby jakość wycieraczek była na najwyższym poziomie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj