Dzięki nowoczesnym maszynom i pojazdom, a także za sprawą wypracowania właściwych procedur, dzisiaj w zasadzie wszystkie materiały można przewozić drogami lądowymi. Dotyczy to również materiałów sypkich. Niemniej jednak ich transport nie należy do najłatwiejszych. Dlaczego? Czym są materiały sypkie? Kto przeprowadza transport materiałów sypkich? Postaramy się udzielić jak najbardziej wyczerpujących pytań na te odpowiedzi.

Czego dotyczy transport ładunków sypkich?

W kolejnych paragrafach wyjaśnimy, na czym polega transport ładunków sypkich i komu warto go zlecić. Najpierw jednak wyjaśnijmy, czym w ogóle jest ten ładunek. Otóż w ten sposób określa się każde przewożone kruszywo oraz inne materiały drobnicowe. Innymi słowy, ładunkiem sypkim może być piasek, suchy cement, żwir, ale też na przykład pasza dla zwierząt. Bardzo duży odsetek przewozów ładunków sypkich dotyczy przemysłu budowlanego. Wystarczy wspomnieć o wymienionych tutaj kruszywach. Jednak również wiele innych branż korzysta z usług firm, które profesjonalnie transportują materiały sypkie.

Jak przebiega transport ładunków sypkich?

Warto wyjaśnić, jak po kolei przebiega proces transportu ładunków sypkich. Otóż wszystko zaczyna się od przyjęcia zlecenia przez specjalistyczną firmę logistyczną. Następnie określany jest plan działania. Firma musi wybrać odpowiedni pojazd do transportu, a także określić, jak zapakować dane kruszywo. Należy podkreślić, że wiele kwestii jest jasno określonych w przepisach prawnych. Przykładowo, prawo nakazuje transportować kruszywo w zamkniętych, szczelnych pomieszczeniach. Jednak oprócz tego materiały bywają dodatkowo zapakowane w skrzynie czy też beczki.

Najczęściej transport omawianych ładunków odbywa się z wykorzystaniem wywrotki. Dlaczego akurat wywrotka znajduje tutaj zastosowanie? Przede wszystkim dlatego, że umożliwia prosty załadunek i późniejszy rozładunek. Niemniej jednak nie ma żadnej zasady mówiącej o tym, że materiały sypkie muszą być transportowane wywrotką. Dlatego też niektóre firmy specjalistyczne korzystają z innego typu pojazdów.

O co zadbać podczas przewozu materiałów sypkich?

Transportując materiały sypkie trzeba mieć na uwadze dwie kwestie:

  • bezpieczeństwo ładunku,
  • bezpieczeństwo otoczenia.

W kwestii bezpieczeństwa materiału należy zadbać przede wszystkim o to, aby nie stracić go po drodze. Kruszywo może się wydostać nawet przez niewielką szczelinę. Dlatego też kwestie organizacyjne powinny być dopięte na ostatni guzik. Pozwoli to uniknąć przykrych niespodzianek. Jednak to jeszcze nie wszystko. Trzeba również zadbać o to, aby ładunek nie został zniszczony. Jeśli chodzi o piasek czy żwir, raczej niewiele może mu zaszkodzić. Jednak co innego w przypadku paszy czy innych materiałów, których zanieczyszczenie czyni je bezużytecznymi. W ich przypadku szczególnie istotna jest kwestia tego, do czego towar jest pakowany.

Jeśli chodzi o kwestię bezpieczeństwa otoczenia, chodzi tutaj przede wszystkim o unikanie pylenia. Niektóre materiały sypkie powodują duże pylenie, co może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj