Efektywność operacji magazynowych ma bezpośredni wpływ na wizerunek firmy. To na hali magazynowej przygotowuje się zamówienia, które trafiają później do klientów końcowych. Szybki i sprawny przebieg tego procesu zwiększa ich zadowolenie i wpływa pozytywnie na postrzeganie marki, a tym samym pozycję na rynku. Jak zapewnić sprawną pracę magazynu? Stawiając na system WMS!

System WMS – co to jest?

WMS (ang. Warehouse Management System) jest systemem przeznaczonym do zarządzania magazynem, który wspiera przebieg kluczowych procesów realizowanych na hali. Od przyjęcia dostaw, przez kompletację zamówień, po weryfikację i wydawanie paczek przewoźnikom.

W efekcie produkty sprawnie przechodzą przez kolejne strefy magazynu, co przyspiesza m.in. realizację zamówień.   

W jaki sposób system WMS optymalizuje pracę magazynu?

WMS dostarcza kompletnych danych o pracy magazynu oraz wysokiego poziomu automatyzacji. System współpracuje m.in. z taśmami, sorterami i panelami. Integruje się też z regałami satelitarnymi Shuttle oraz szafą PTL (ang. Pick to Light). A także innymi urządzeniami, które przyspieszają zbiórkę, sortowanie oraz sprawną wysyłkę produktów.  

Warto podkreślić, że system kontroluje wszystkie ruchy towaru, a informacja o przyjęciu, wydaniu czy relokacji spływa do bazy WMS za pośrednictwem urządzeń zewnętrznych (np. kolektor) na bieżąco.

Poza tym operatorzy mogą zliczać towar w czasie rzeczywistym, wykonując inwentaryzację „w tle”, bez blokowania sprzedaży. Wpływa to  korzystnie na poziom organizacji w magazynie i zapewnia precyzyjną kontrolę nad stanami i obrotem magazynowym.

Kluczowe korzyści wynikające z zastosowania systemu WMS

WMS zapewnia szereg korzyści:

  • wzrost satysfakcji klienta
    szybsza realizacja zamówień oznacza, że klienci mogą cieszyć się z produktów już nawet następnego dnia od momentu zakupu (lub tego samego – same day delivery). Efekt? Wzrost satysfakcji przekładający się na korzystne opinie o firmie, które zachęcają innych do sięgania po towar sprzedawcy.
  • wzrost wydajności magazynierów
    optymalne ścieżki kompletacji czy automatyka magazynowa zwiększają wydajność pracowników, którzy uzyskują pozytywne wyniki mniejszym nakładem pracy.
  • wzrost przejrzystości procesów na hali magazynowej
    wszystkie informacje dot. działań wykonywanych w magazynie trafiają do jednej bazy danych. Dzięki temu kierownicy zyskują szybki wgląd w kluczowe wskaźniki wydajności pracowników (np. ilość obsłużonych paczek). Po pierwsze zapewnia im to większą kontrolę nad działaniami, po drugie sygnalizuje, które obszary czy czynności wymagają usprawnień.
  • minimalizacja błędów
    automatyzacja oraz większa przejrzystość w dostępie do danych. To tylko kilka czynników, które minimalizują ryzyko pomyłek, takich jak: wysyłka innego produktu czy błędna relokacja towaru.
  • zapobieganie różnicom inwentaryzacyjnym
    rejestrowanie wszystkich informacji o ruchach towaru, bieżąca aktualizacja stanów oraz dobra organizacja pracy operatorów zapewniają precyzyjny nadzór nad obrotem magazynowym, zapobiegając występowaniu różnic inwentaryzacyjnych.

Ile kosztuje system WMS?

Na ogólny koszt systemu WMS składa się wiele czynników. Główne to:

  • koszt wdrożenia
    wdrożenie składa się z kilku etapów: analizy przedwdrożeniowej, wdrożenia oraz testów i szkoleń. Koszt zależy głównie od czasu trwania projektu oraz liczby uczestników, których należy przyuczyć do pracy z systemem.
  • rodzaj sprzętu i urządzeń peryferyjnych
    w cenę systemu wlicza się też koszt urządzeń zewnętrznych, które są niezbędne do prawidłowej komunikacji na linii operator – oprogramowanie. Wskazanie przybliżonej wartości jest wyzwaniem, bo to kwestia mocno zindywidualizowana i zależna od potrzeb firmy. Docelowa liczba integracji może zamknąć się w 20 kolektorach lub przewyższyć ją kilkakrotnie.
  • model zakupu
    tradycyjny (zakup licencji) lub abonamentowy (subskrypcja licencji). Ten drugi polega na wynajmie oprogramowania i nie wymaga dużych inwestycji na start. W zamian za to klient dokonuje cyklicznych (corocznych) opłat abonamentowych.
  • rodzaj działalności oraz produkt
    inne koszty poniesie dystrybutor leków, a inne hurtownik odzieży. W przypadku tego pierwszego uwzględnia się konieczność dostosowania systemu do specyficznego dla branży sposobu transportu albo magazynowania, który wiąże się utrzymaniem na hali np. odpowiedniej wilgotności czy oświetlenia.

Podsumowując, aby udzielić rzetelnej odpowiedzi na pytanie o całkowity koszt systemu WMS, należy uwzględnić wiele czynników. Większość z nich wymaga poznania specyfiki konkretnego przedsiębiorstwa, ponieważ różnią się one od siebie nie tylko strategią kompletacji czy liczbą stosowanych urządzeń mobilnych, lecz również oczekiwaniami.

Streamsoft Verto WMS: polecany system do zarządzania magazynem

Przykładem polecanego systemu tej klasy jest Streamsoft Verto WMS. Narzędzie stosowane przez wiele firm z branży handlu nowoczesnego (e – commerce, retail, omnichannel). 98% paczek obsługiwanych przez to narzędzie zostaje doręczona konsumentom w ciągu 24h od chwili rejestracji zamówienia w sklepie.

Więcej informacji o systemie WMS przeczytasz tutaj: https://www.streamsoft.pl/system-wms/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj