Coraz więcej przedsiębiorstw, także tych prowadzących sklepy internetowe, decyduje się na wynajem magazynu. Umożliwia to sprawne funkcjonowanie biznesu, a przy tym nie ma konieczności budowania nieruchomości bądź jej kupowania. Wynajęcie powierzchni magazynowej ma sporo zalet i sprawdza się w wielu branżach. A na co trzeba uważać, szukając magazynu na wynajem?

Lokalizacja magazynu na wynajem

Lokalizacja to kluczowa kwestia przy wyborze magazynu na wynajem. Jeśli prowadzi się mniejszy biznes lub gdy ma on zasięg na całą Polskę, warto by magazyn znajdował się w pobliżu siedziby firmy. Jeśli jednak przedsiębiorstwo jest międzynarodowe i często odbywają się przewozy towarów za granicę, wtedy lepiej poszukać powierzchni magazynowych znajdujących się blisko dużych i istotnych z logistycznego punktu widzenia węzłów komunikacyjnych. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na infrastrukturę. Magazyn powinien mieć dobry dojazd, rampę do rozładunku, a ponadto musi być wyposażony we wszelkie media. Nie bez znaczenia jest także bezpieczeństwo takiego obiektu, dobrze, jeśli będzie on ogrodzony i zostanie zapewniona całodobowa ochrona.

Przeznaczenie magazynu

Przy wyborze odpowiedniego magazynu, ważne jest jego przeznaczenie. Nie wszystkie obiekty mogą nadawać się do przechowywania towarów delikatnych, np. żywności. Warto przed podpisaniem umowy dowiedzieć się, jakie jest przeznaczenie takiego obiektu, czy jest on przygotowany do tego, by gromadzone były w nim wymagające produkty. Magazyny na wynajem to temat, o którym pisze serwis topmagazyny.pl, tam można dowiedzieć się więcej np. o rodzajach pojemników magazynowych, które są niezbędne do przechowywania określonych towarów.

Warunki wynajmu magazynu

Po ocenie stanu technicznego, przeznaczenia i lokalizacji magazynu, należy zwrócić uwagę na warunki wynajmu. To właściwie jedna z ważniejszych kwestii. Zanim podpisze się umowę, trzeba dokładnie się z nią zapoznać. Przede wszystkim istotne jest to, co zawiera cena najmu. Chodzi głównie o media, wywóz śmieci, ale nie tylko. Do tego mogą dojść koszty obsługi magazynu. Nie można wybierać obiektu, kierując się jedynie niską ceną. Ta może oznaczać wątpliwe warunki techniczne budynku, brak przystosowania do przechowywania określonych produktów, czy daleką odległość od autostrad. Lepiej więc dokładnie sprawdzić magazyn, zanim przystąpi się do formalności.

W umowie ważna jest także jej elastyczność. Czasami konieczne jest zamknięcie oddziału firmy, przedsiębiorstwo kończy działalność lub ją zawiesza, wówczas trzeba będzie wypowiedzieć umowę najmu, a to może wiązać się z dodatkowymi kosztami, co jednak musi być jasno określone w dokumencie. Zazwyczaj wynajem magazynu zawierany jest na kilka lat, zdarza się, że nawet na 10, warto więc dopilnować kwestii elastyczności co do wypowiedzenia w razie nagłych wypadków, a także ustalenia praw i obowiązków zarówno wynajmującego, jak i najemcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj