Jest łatwo dostępny, sprawdza się w wielu branżach, a do jego obsługi wystarczy obecna w każdym kraju infrastruktura drogowa. Czy to oznacza, że transport drogowy towarów to korzystne i tanie rozwiązanie, po które można sięgać w każdej sytuacji? Jeśli chcesz zrealizować dostawę lub przewóz ładunków dla swojej firmy, sprawdź, kiedy warto zlecić transport specjalistom.

Co otrzymujesz w ramach usługi drogowego przewozu towarów?

Profesjonalne firmy transportowe oferują swoim klientom znacznie więcej niż przewóz towarów z punktu początkowego do punktu docelowego. Zobacz, jakie usługi zapewnia firma Eurelo, specjalizująca się między innymi w relokacji maszyn produkcyjnych.

W ramach transportu drogowego wykonywane są następujące czynności:

  • załadunek i rozładunek towarów, a w razie potrzeby również przeładunek na trasie;
  • planowanie trasy pod kątem logistycznym;
  • eskorta pojazdów – w sytuacji, gdy jest to konieczne, na przykład przy transportach towarów ponadgabarytowych lub niebezpiecznych;
  • magazynowanie;
  • ustawienie ładunków w miejscu przeznaczenia.

Powinieneś mieć wszystkie te kwestie na uwadze, jeśli zamierzasz skorzystać ze wsparcia specjalistów w transporcie i chcesz oszacować koszty usługi.

Opłacalność drogowego transportu towarów a odległość

Najważniejszym parametrem, który powinieneś wziąć pod uwagę przy wyborze środka transportu, jest odległość pomiędzy punktem początkowym a miejscem docelowym. Powszechnie uważa się, że transport samochodowy jest stosunkowo tani w porównaniu z lotniczym czy kolejowym, należy jednak uściślić, że w dużej mierze zależy to od długości trasy.

Z drogowego transportu towarów warto skorzystać, gdy odległość pomiędzy dostawcą a odbiorcą wynosi od kilkuset do kilku tysięcy kilometrów. Na takiej trasie możesz zazwyczaj skorzystać z bezpośredniej dostawy, bez konieczności przeładunku, dzięki czemu koszty usługi są niższe.

Jakie znaczenie dla opłacalności transportu samochodowego ma infrastruktura drogowa?

To, czy zdecydujesz się na przewóz ładunków samochodami ciężarowymi, powinno zależeć również od tego, jak wygląda infrastruktura drogowa na trasie. Jeśli planujesz dostawę do któregoś z krajów europejskich, możesz być spokojny o jej stan. Sieć dróg na zachód od Polski jest rozbudowana, ich nawierzchnia w dobrym stanie, a przy trasach nie brakuje parkingów, miejsc obsługi podróżnych czy stacji benzynowych.

Transport drogowy towarów może być wyzwaniem w przypadku, gdy współpracujesz z dostawcami lub odbiorcami w Europie Wschodniej czy Azji. W takiej sytuacji warto – zamiast przewozów samochodowych – wybrać drogę morską, powietrzną lub kolejową. Pamiętaj jednak, by uwzględnić skorzystanie z transportu drogowego w końcowym etapie, by dostarczyć towar z lotniska, portu czy stacji kolejowej.

Jakie towary warto przewozić samochodami ciężarowymi?

O atrakcyjności transportu samochodowego decyduje między innymi fakt, że może być on realizowany z wykorzystaniem naczep o różnych zastosowaniach, które pozwolą na bezpieczną realizację przewozu. Drogowy przewóz towarów sprawdza się w przypadku nietypowych ładunków, na przykład delikatnych produktów spożywczych wymagających stałego chłodzenia, ładunków ponadgabarytowych czy zakwalifikowanych jako niebezpieczne.

Drogowy transport towarów jest uznawany za najbardziej opłacalny w przypadku drobnicy – produktów niewielkich, o małej masie, przewożonych jednorazowo w dużych ilościach. Taki ładunek można przewozić w dostawie całopojazdowej (wówczas naczepa pojazdu jest wypełniona w całości towarem od jednego klienta) lub razem z ładunkami innych klientów – takie rozwiązanie pozwala znacznie obniżyć koszty.

Jeśli wiesz już, że transport drogowy sprawdzi się w przypadku Twojej firmy, pora na wybór sprawdzonego dostawcy. Firma Eurelo zapewni Ci kompleksową obsługę, także w przypadku nietypowych zleceń. Skontaktuj się z nami, aby poznać szczegóły!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj