Przedsiębiorstwa zajmujące się magazynowaniem towarów są dzisiaj jednym z najpotrzebniejszych czynników w przemyśle. Nie każda firma produkcyjna jest w stanie pomieścić towar na swoim obszarze, gdyż w przypadku ciągłej pracy urządzeń, zaczęłoby się robić tam tłoczno i nawet spore tempo sprzedażowe w niczym by nie pomogło.

Korzystając zatem z usług magazynowania, wszystko dzieje się bardzo płynnie. Towar jest zabierany z zakładu produkcyjnego poprzez samochody ciężarowe, następnie przewożony do magazynu, odpowiednio segregowany, a w przypadku zakupu, pakowany już bezpośrednio stamtąd i wysyłany do klienta. Aby jednak to wszystko przebiegało tak płynnie, potrzebny jest szereg wyspecjalizowanych w tym kierunku ludzi i wiele skomplikowanych procesów.

Transport jako początek całego procesu

Decydując się na skorzystanie z pełnych usług magazynowania, pierwszą czynnością okaże się oczywiście przetransportowanie towarów do miejsc od tego przeznaczonych. Do tego celu potrzebni są zdecydowanie kierowcy, a także logistycy.

Zadaniem kierowców samochodów ciężarowych jest przetransportowanie towaru z zakładu produkcyjnego do różnych magazynów. Musi on dojechać na miejsce produkcji, załadować towar na palety, a następnie za pomocą wózka paletowego włożyć je na pakę samochodu. To, w jaki sposób kierowca ładuje towar jest zależne od wielu czynników, związanych głównie ze specyfikacją produktu. Niekiedy towar można przewozić nawet układając go jeden na drugim, jednak zdecydowanie częściej umieszcza się go tylko na jednym poziomie, stosując przy tym określone odległości.

Transportem nie zajmują się jednak tylko kierowcy. W takich firmach zatrudniani są również spedytorzy, którzy kierują całym procesem przewozu. Począwszy od wyznaczenia dla kierowcy jak najszybszych, a przy tym najtańszych dróg, kończąc na szukaniu stacji o niskich cenach paliw. W skrócie, dbają oni o nieprzekroczenie limitów kosztów przewozu.

Dojazd na magazyn – co dalej?

Mając już towar pod magazynem, następuje proces przekazania. Kilku magazynierów zdejmuje towar z samochodu, a następnie przy pomocy wózków widłowych, umieszczają go na przeznaczonych dla nich półkach. W międzyczasie jednak logistyka magazynowania gwarantuje jeszcze szereg innych usług. My jako klienci możemy wybrać sobie rodzaj składowania na podstawie specyfikacji towaru oraz jego późniejszej dystrybucji. Ponadto, będziemy dostawać regularne raporty odnośnie produktów.

Skorzystać możemy również z opcji etykietowania, konfekcjonowania oraz foliowania składowanego towaru. Sprawnie działające przedsiębiorstwa logistyczne powinny pomagać nam również w załatwianiu formalności celnych, w przypadku transportu zagranicznego.

Dystrybucja konsumencka

Oczywiście, towar będący w magazynie, w przypadku kupienia go, nie powinien wracać ponownie na zakład produkcyjny i stamtąd być wysyłany. Wytworzyłoby to ogromny chaos, którego każdy z nas wolałby sobie oszczędzić. Z tego względu, produkty zamówione, wysyłane są już bezpośrednio z magazynu do konsumenta.

Zanim to jednak nastąpi, logistycy muszą wprowadzić pełne zmiany odnośnie stanu towaru, wydrukować dowody wysyłki i przesłać je firmie, do której produkty należą. Towary mogą być przewożone zarówno na zwykłych paletach, jak i na tych ponadgabarytowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj