Poznaj narzędzie WMS! Praca z nim to przede wszystkim gwarancja komfortu obsługi magazynu oraz minimalizacja czasu oczekiwania klientów na zamówienie.
WMS (ang. Warehouse management system) to system przeznaczony do kompleksowego zarządzania magazynem. Usprawnia przepływ towarów na każdym etapie prac na hali: od przyjęcia, przez składowanie aż do wydania towaru klientowi. System WMS zapewnia również lepszą kontrolę nad zapasami, szybszą kompletację towaru i zautomatyzowaną inwentaryzację.
System WMS – budowa
WMS jest dostępny jako samodzielne narzędzie lub jako integralna część systemu ERP – czyli oprogramowania przeznaczonego do kompleksowego zarządzania przedsiębiorstwem. Jeśli nabywasz system WMS jako pojedyncze narzędzie, warto zwrócić uwagę na możliwość komunikacji z pozostałym oprogramowaniem, użytkowanym już w firmie, która najczęściej zachodzi dzięki API i metodzie Web Services.
Ważna dla efektywnej pracy na magazynie jest także komunikacja systemu WMS z użytkownikiem, która zachodzi za pośrednictwem urządzeń zewnętrznych. Są to m.in. kolektory umożliwiające sczytywanie kodów kreskowych czy QRcode lub urządzenia do obsługi etykiet RFID.
Funkcje systemu WMS
Przyjęcie i składowanie
System WMS usprawnia etap przyjęcia towaru dzięki możliwości porównania dostawy z ilością awizowaną lub wynikającą z zamówienia. Dalej zaś pozwala rozlokowywać artykuły wykorzystując algorytmy i metody pickingowe, określające parametry rozkładu, np. wg wagi i wielkości czy strefy na magazynie. Dostępne funkcje relokacji uwzględniają także mobilne nośniki składowania np. kosze.
Kompletacja zamówień
Sprawna kompletacja zamówień jest efektem wprowadzenia optymalnych ścieżek zbiórki towaru, za sprawą integracji systemu z urządzeniami zewnętrznymi, w tym sorterami, kolektorami, automatami do pakowania itp. Z kolei weryfikując stan zamówienia, użytkownik systemu może sprawdzić zgodność produktów z elektronicznym dokumentem wydania, redukując ryzyko pomyłki.
Inwentaryzacja
Możliwość sprawnej inwentaryzacji to pełna kontrola nad ilością składowanego towaru, oparta na bieżących danych. Dostępne metody inwentaryzacji to m. in ciągła lub incydentalna.
Obsługa urządzeń mobilnych
Na halach magazynowych wykorzystuje się aplikacje mobilne, pozwalające na obsługę zdarzeń magazynowych z poziomu smartfonów i urządzeń mobilnych. Przykładem takiej aplikacji jest WMS Streamsoft Verto, zapewniająca korzyść w postaci szybszej reakcji na zmiany w magazynie i pełną kontrolę dostępną z poziomu kolektora. Powstała ona w oparciu o technologię MDA (Model Driven Architecture), która pozwala na wprowadzanie dedykowanych rozwiązań, wzbogacając narzędzie o nowe funkcjonalności, dostosowane do indywidualnych potrzeb klientów.
Gdzie sprawdzi się system WMS ?
Kiedy warto zdecydować się na system WMS?
Przedsiębiorcy decydują się na system WMS zazwyczaj kiedy wzrastająca ilość procesów na hali magazynowej, powoduje wydłużenie czasu kompletacji zamówień i niezgodność wydanego towaru z zamówieniem. Duża ilość pomyłek wpływa na zmniejszenie satysfakcji klienta i rzutuje na wizerunek całego przedsiębiorstwa. W czasach dynamicznych zmian rynkowych i wysokich oczekiwań konsumentów, szczególnie trudno zarządzać magazynem, w którym informacje nie są aktualizowane na bieżąco. Oprogramowanie typu WMS wychodzi naprzeciw tym potrzebom, pozwalając koordynować pracę na hali magazynowej w czasie rzeczywistym.
Jaki system WMS dla mnie?
Przy wyborze systemu WMS należy rozważyć współpracę z producentem, który oferuje rozwiązanie dostosowane do profilu naszej działalności.
Inne potrzeby zgłosi firma e- commerce a inne dystrybucyjna. Podobnie jest ze skalą działań – obecną i przyszłą. Podejmując decyzję o wyborze systemu warto uwzględnić możliwą rozbudowę (np. ekspansje rynków zagranicznych itp.). Wzrost firmy to szerszy zakres obowiązków i większa różnorodność procesów, dlatego narzędzie do ich obsługi powinno posiadać możliwość rozbudowy, tak aby w przyszłości dopasować się do nowych potrzeb firmy.
Kolejne dwa ważne aspekty to aktualnie używane oprogramowanie i specyfika pracy magazynu. Obok wielkości przedsiębiorstwa stanowią one istotne czynniki wpływające na to czy korzystniejszą opcją będzie zakup samodzielnego WMS czy też narzędzia zintegrowanego z ERP, czyli systemem do kompleksowego zarządzania firmą i integracji jej kluczowych obszarów.
Koszt systemu WMS
Jest uzależniony od kilu czynników m. in wybranego modelu zakupu i oczekiwanych integracji z otoczeniem.
Model zakupu tradycyjny
Model tradycyjny wiążę się z zakupem licencji i kosztami corocznych aktualizacji. Skierowany jest przede wszystkim do firm o jasno określonej ilości dostępów: aplikacje mobilne, desktop, narzędzia zewnętrzne. Znaczenie ma też stabilna specyfika pracy, brak okresów większego ruchu wymagającego dodatkowych licencji np. duże obniżki związane z akcjami rabatowymi.
Model zakupu abonamentowy
Polega na wynajmie licencji. Płatności są cykliczne. Przedsiębiorca, w zależności od aktualnych potrzeb firmy, decyduje się na zakup dodatkowych dostępów do systemu (wraz z aktualizacjami). Wariant sprawdza się w przedsiębiorstwach spotykających się z dynamicznymi zmianami na rynku, gdzie na przestrzeni roku, występują znaczne różnice w poziomie sprzedaży przekładające się np. na konieczność zatrudnienia nowych pracowników w „gorących okresach” wysyłkowych.
Co jeszcze wpływa na cenę systemu?
Na koszt systemu WMS wpływa również specyfika samej branży, indywidualne potrzeby oraz oczekiwane integracje z otoczeniem zewnętrznym np. z firmami kurierskimi i platformami płatniczymi.
Więcej informacji dotyczących systemu WMS, w tym ceny i metod nabycia, można przeczytać na stronie: https://www.streamsoft.pl/system-wms/