Praca jako kierowca w firmie spedycyjnej czy jako kurier wiąże się nie tylko z odpowiedzialnością za towar i jego dostarczenie do odbiorcy, ale również prawami pracownika związanymi z przenoszenie, przesuwaniem, załadunkiem i rozładunkiem towarów ręcznie i maszynowo z zachowaniem obowiązujących limitów dla pracy ręcznej i techniki ograniczającej nadszarpnięcie zdrowia pracownika. Firma spedycyjna i transportowa musi zapewnić Ci odpowiedni sprzęt dla cięższych paczek, powyżej 30 kg, jak również odzież roboczą i obuwie robocze gwarantujące wygodę.
Spedycja towarów czyli organizacja nadania, załadunku, przewozu i rozładunku – ochrona pracownika w zakresie BHP
Spedycja towarów jest objęta umową spedycyjną, w ramach której dany podmiot ma obowiązek zorganizować nadanie, załadunek przewóz i rozładunek towarów z punktu A do punktu B. Usługa może być realizowana przez zewnętrzną firmę transportową (tak funkcjonują platformy dla usług transportowych) lub zrealizowanie transportu towaru we własnym zakresie. W każdym przypadku dostarczeniem zajmuje się kierowca samochodu ciężarowego lub kurier firmy przewozowej, a do ich obowiązku należy podjęcie towaru, przygotowanie dokumentów transportowych, jak również dostarczenie towaru łącznie z rozładunkiem. Firma powinna zapewnić Ci w ramach przepisów wózki ręczne platformowe lub taczkowe, które niezbędne są przy transporcie przesyłek powyżej 30 kg. Załadunek i rozładunek w przypadku punktów zbiorczych powinien odbywać się przy użyciu wózków widłowych i ramp, a także wind załadowczych.
Pracownik ponadto powinien być wyposażony w ubrania robocze ochronne i odblaskowe. Po stronie pracodawcy jest również zapewnienie bezpiecznego przeładunku czy dostarczenia towaru. Przypadki upuszczenia towaru mogą się zdarzyć, a pracownik musi być chroniony przed takim zdarzeniem. Tu doskonale sprawdzają się buty ochronne z podnoskiem kompozytowym. Są one alternatywą dla tych z podnoskiem metalowym, które są cięższe i mniej wygodne, nie sprawdzają się w spedycji i transporcie.
Bądź bezpieczny w czasie swojej pracy kierowcy lub kuriera
Długie godziny spędzane za kierownicą powodują dyskomfort zarówno jeśli chodzi o bóle kręgosłupa, jak i nóg. Stąd buty robocze dla kierowców firm spedycyjnych i transportowych muszą być lekkie, antypoślizgowe i wygodne. Kierowca musi być pewny swoich działań za kierownicą, a czucie poszczególnych pedałów to podstawa, aby bezpiecznie kierować samochodem o masie do 3,5 t jak i tym powyżej tej masy. Nic nie może ograniczać swobody ruchu kierowcy, a noga absolutnie nie może ześlizgnąć się z pedału. Reakcja w przypadku niebezpiecznych sytuacji na drodze musi być błyskawiczna. Odpowiednie buty dla kierowców ją umożliwiają. Warto zwrócić uwagę również na bezpieczeństwo załadunku, przenoszenia, rozładunku i dostarczania towarów.
Wcześnie rano, jak i w nocy kierowca musi być widoczny zarówno na parkingach przy magazynach, jak i drogach wewnętrznych stąd odzież wyposażona w elementy odblaskowe jest absolutnie wskazana. Na pewno odzież robocza powinna być wykonana z oddychającej tkaniny, aby niezależnie od pogody, czy sprawności systemu klimatyzacji cyrkulacja powietrza w czasie jazdy samochodem dostawczym czy tirem była zachowana. Odzież z polaru, ale i tkaniny typu softshell jest doskonałym wyborem. Trzeba zapewnić pracownikowi ciepło w okresie jesienno-zimowym i wtedy należy stawiać na odzież ocieplaną. Zatem poza spodniami roboczymi i koszulką firmową niezbędne są także bluzy robocze i kurtki robocze, a także rękawiczki robocze.
Bez wątpienia praca kierowcy w firmie spedycyjnej czy transportowej lub kuriera jest wymagająca. Jednak odpowiednie warunki pracy mogą ją ułatwić i zapewnić większy komfort. Warto zatem stawiać na sprawdzone ubrania robocze i buty ochronne POL-PAW, które docenia wielu pracowników.