Istnieje wiele różnych rodzajów wózków widłowych, dzięki czemu każdy może dostosować je do własnych potrzeb i wymagań. Czynnikami, od których zależy wybór wózka jest wiele. Do najważniejszych zalicza się środowisko, a co za tym idzie typ nawierzchni, a także typ przewożonych towarów. W związku z tym wybór odpowiedniego wózka widłowego wymaga starannego rozważenia.

Rodzaje wózków widłowych

Główny podział wózków widłowych to taki, który klasyfikuje pojazdy ze względu na rodzaj silnika. W związku z tym wyróżnia się elektryczne wózki widłowe oraz te ze spalaniem wewnętrznym.

Elektryczne wózki widłowe

Wózki te są zasilane dużym akumulatorem, który wytrzymuje nawet do 8 godzin. Zaletą tego typu wózków widłowych są: cicha i ergonomiczna praca oraz to, że są przyjazne dla środowiska, ponieważ nie emitują toksycznych substancji. Dzięki temu są wygodne w użytkowaniu, zwłaszcza w pomieszczeniach zamkniętych.

Spalinowe wózki widłowe

Silniki tych wózków są zasilane benzyną, LPG lub olejem napędowym. W przeciwieństwie do elektrycznych, te urządzenia są szybko uzupełniane, nie muszą czekać na naładowanie baterii. Wózek widłowy na gaz LPG może być używany w zamkniętych środowiskach ze względu na niski poziom zanieczyszczenia.
Z drugiej strony Industrial Forklift Association (ITA) podzieliło wózki widłowe na 7 klas, z których każda ma zróżnicowaną konstrukcję i zastosowania:

Kilka słów o serwisie wózków widłowych oraz głównych cechach pojazdów przemysłowych

Dlaczego warto zakupić wózek widłowy? Jeśli zdecydujemy się już na zakup konkretnego modelu wózka widłowego, możemy mieć pewność, że w razie jakiejkolwiek awarii, gwarancja na wózek zapewni możliwość skorzystania z serwisu wózków widłowych. To bardzo istotna rzecz, głównie ze względu na fakt, że wózki widłowe transportują różnego typu towary, przez co pojazdy te są stale narażone na częste awarie.

Każdy, kto zastanawia się, czy zakup wózka widłowego, bez względu na typ, to dobry pomysł, powinien wiedzieć, jak wiele zalet posiadają tego typu pojazdy przemysłowe. Poniżej prezentujemy niektóre z nich:

  • wszechstronność i uniwersalność – wózki widłowe można dostosować do potrzeb, zwłaszcza funkcjonalnych, tj. typu transportowanych towarów (waga, rozmiar itp.), przestrzeni, nawierzchni,
  • proste uruchamianie i instalacja. Wózki widłowe są bardzo intuicyjne, jeśli chodzi o obsługę,
  • niski koszt eksploatacji – przede wszystkim chodzi o zużycie energii, montaż oraz konserwację,
  • gwarancja bezpieczeństwa. Wózki widłowe spełniają wszystkie wymagania bezpieczeństwa w zakresie środków kontroli i utrzymania.

Typ wózka widłowego powinien być dostosowany do branży, nawierzchni, typu przewożonych towarów itp. Istotny jest także sam serwis wózków widłowych. Te wszystkie czynniki należy wziąć pod uwagę przy wyborze wózka widłowego. Dzięki temu łatwiej będzie podjąć ostateczną decyzję co do kupna pojazdu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj