Zakup używanego auta na wtórnym rynku w Polsce bywa bardzo dużym wyzwaniem. Każdemu nabywcy zależy na tym, aby samochód był sprawny technicznie i służył jak najdłużej, a przy tym nie był drogi i nie był zbyt kosztowny w utrzymaniu.
Tani samochód używany – od czego zacząć?
Chcąc tanio kupić auto z drugiej ręki, trzeba w pierwszej kolejności ustalić budżet na ten cel. Należy przy tym pamiętać o różnych dodatkowych wydatkach, jakie się z tym wiążą. Zawsze więc trzeba mieć w zapasie nadwyżkę wynoszącą co najmniej 10 proc. kwoty zaplanowanej na zakup pojazdu. Przy tej okazji należy wspomnieć jeszcze o innej ważnej kwestii, a mianowicie o sposobie finansowania kupna. Jak podkreślają eksperci z salonu Honda Plaza, Najlepszym rozwiązaniem jest nabycie pojazdu za gotówkę. Kredyt ma bowiem to do siebie, że trzeba go spłacić z odsetkami.
Tani samochód używany – koszty eksploatacji
Decydując się na zakup używanego samochodu, należy koniecznie brać poprawkę na koszty eksploatacji. Nie jest w zasadzie żadną sztuką nabyć pojazd za kilka tysięcy złotych, skoro później może się okazać, że jego utrzymanie jest niezwykle kosztowne. Przede wszystkim warto sprawdzić, jak przedstawia się kwestia dostępności części. Honda Accord oraz inne znane modele aut są pod tym względem najbardziej polecane, ponieważ z dostaniem komponentów do nich nie ma dużych problemów. To z kolei przekłada się na koszty serwisowe. Zasada jest tu prosta: im droższe są części, tym wyższe rachunki wystawione przez warsztat.
Istotnym elementem składającym się na koszty utrzymania samochodu jest ubezpieczenie. W celu znalezienia najtańszej polisy trzeba porównać możliwie jak najwięcej ofert – wysokość składki zależy m.in. od modelu i marki, roku produkcji, pojemności silnika oraz doświadczenia kierowcy. Z ekonomicznego punktu widzenia opłaca się postawić na samochody o nieco słabszych osiągach i mniejszej pojemności silnika, ponieważ spada wówczas zużycie paliwa – a to skutkuje redukcją wydatków związanych z eksploatacją auta.