Polisa OC jest jedynym w Polsce obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym. Czy chroni ono interesy kierowcy także podczas zagranicznych podróży? Z ważną polisą OC możemy bez przeszkód podróżować po wielu krajach Europy. W innych państwach konieczne będzie dopełnienie osobnych formalności.
W jakich krajach honorowane jest polskie OC?
Posiadając ważne ubezpieczenie OC możemy swobodnie podróżować własnym samochodem po wszystkich krajach Unii Europejskiej. Honorowanie polisy OC rozszerzone jest także na kilka innych krajów nienależących do wspólnoty. Chodzi o Serbię, a także kraje Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu, czyli Szwajcarię, Norwegię, Lichtenstein oraz Islandię. Udając się do tych państw własnym autem nie musimy martwić się o dodatkowe ubezpieczenie OC, choć warto pamiętać, że bardzo korzystne mogą okazać się ubezpieczenia turystyczne, również związane z samochodem.
Zielona Karta
Jednak Polacy coraz chętniej wybierają się w zagraniczne podróże samochodem także do krajów, gdzie nie obowiązuje wykupiona w Polsce polisa OC. Chodzi między innymi o naszych wschodnich sąsiadów, Ukrainę i Białoruś. Poza tym własnymi pojazdami udajemy się także w popularne wakacyjne destynacje, między innymi odwiedzając Czarnogórę, Bośnię i Hercegowinę czy Turcję. Na szczęście w tych krajach obowiązuje Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczenia Komunikacyjnego. Wystarczy więc wyrobić dodatkowy dokument zwany Zieloną Kartą. Wielu ubezpieczycieli działających na polskim rynku wystawia go swoim klientom standardowo wraz z polisą OC. Zielona karta pozwala poruszać się własnym autem bez przeszkód po krajach takich jak Maroko, Ukraina, Białoruś, Albania, Bośnia i Hercegowina, Izrael, Macedonia, Mołdawia, Serbia, Czarnogóra, Tunezja i Turcja, a nawet Iran.
Ubezpieczenie graniczne
Zdarza się jednak, że z jakiejś przyczyny przed wyjazdem do któregoś z powyższych krajów właściciel samochodu nie wyrobił Zielonej Karty. Na szczęście w takiej sytuacji nie oznacza to konieczności zrezygnowania z podróży. Alternatywą w krajach, gdzie zielona karta jest honorowana, może być ubezpieczenie graniczne. Różnica polega na tym, że tę polisę należy wykupić na przejściu granicznym i może okazać się ona dość kosztowna. Dlatego przed wyjazdem najlepiej poznać zakres terytorialny OC i Zielonej Karty, by doskonale się przygotować i uniknąć niepotrzebnych kosztów.