Co to jest przesyłka paletowa?

Przesyłką paletową jest produkt lub zestaw produktów przeznaczony do wysyłki, umieszczony drewnianej platformie (palecie), dodatkowo zabezpieczony tekturą, folią, lub innymi materiałami, w zależności od cech pakowanego produktu. Towary transportowane w ten sposób to często materiały budowlane, sprzęt AGD czy RTV, ale także artykuły , które wymagają szczególnej ostrożności przy przewożeniu (np. szklane). Cechują je duże gabaryty i masa.

Palety są przystosowane do transportu wózkami widłowymi. Najpopularniejsze są Europalety o jednakowych wymiarach 120 cm x 80 cm.

Jak należy zabezpieczyć przesyłkę paletową do transportu?

Po stronie wysyłającego należy odpowiednie przygotowanie oraz zabezpieczenie przesyłki do transportu, warto o tym pamiętać. Kurier odbiera od klienta odpowiednio zapakowany produkt na palecie, którą nadawca organizuje we własnym zakresie. Wysyłający drukuje również i przykleja na przesyłkę etykietę transportową. Jest zobowiązany także do zorganizowania odpowiednich warunków odbioru przesyłki, tj w miejscu odbioru powinna być opcja wjazdu samochodem ciężarowym. Niezbędne jest również poinformowanie kuriera o rodzaju przesyłki jaką masz zamiar nadać, bo załadowanie palety wymaga użycia odpowiedniego podnośnika, a samochód przeznaczony do transportu musi mieć odpowiednie wymiary. Dodatkowe informacje na temat wysyłki zabezpieczenia palet możesz znaleźć na https://lepszykurier.pl/przesylkipaletowe/

Główne zasady zabezpieczania przesyłek paletowych:

 • Przed umieszczeniem na palecie towaru należy sprawdzić, czy nie jest zepsuta lub zawilgocona. Obejrzyj każdą deskę i przetestuj jej wytrzymałość.
 • Upewnij się, że produkty stoją stabilnie i nieruchomo, by nie uległy uszkodzeniu podczas transportu.
 • Owiń dokładnie paletę i jej zawartość folią stretchową I dodatkowo użyj pasów albo taśm (tzw. bandówki) do ustabilizowania całości.
 • Jeżeli towar jest spakowany w kartonach, postaraj się umieścić je równomiernie na całej powierzchni palety. To istotne, by cięższe artykuły znajdowały się u podstawy, a lżejsze wyżej w konstrukcji.
 • Kartony nie powinny wystawać poza powierzchnię palety.
 • Wysokość przesyłki paletowej musi być zgodna z wytycznymi formy transportowej. Zwykle nie przekracza ona 200 cm. Zadbaj więc o to, by towar był ułożony w regulaminowe bloki.
 • Górna część ładunku wymaga dodatkowego unieruchomienia. Do tego celu sprawdzą się np. styropianowe wsporniki.
 • Delikatne przedmioty w kartonach zamortyzuj wypełniaczem (folią bąbelkową), a zyskasz pewność co do ich bezpiecznego dotarcia do odbiorcy.

Jakie firmy kurierskie w Polsce transportują palety?

Analizując ten temat dobrze jest najpierw rozważyć możliwość skorzystania z usług brokerskich i kurierskich. Broker ma tę przewagę nad firmą kurierską, że jest podmiotem nadrzędnym, a to znaczy, że dysponuje ofertą nie jednej, ale kilku firm kurierskich. Można przypuszczać, że firma brokerska zaproponuje nam atrakcyjniejszą ofertę cenową wysyłki właśnie dlatego, że dysponuje dużą ilością opcji z wielu źródeł, jak również z powodu posiadania zniżek cen usług za pośrednictwo. Poza zyskiem finansowym, korzystna może okazać się również szeroka paleta rozwiązań brokerskich co do wysyłki przedmiotów o nietypowo dużej masie i wymiarach. Każda firma kurierska natomiast wyznacza konkretne, własne limity wielkości.

Poniżej przedstawiamy listę firm kurierskich zajmujących się wysyłaniem artykułów na paletach:

 • UPS
 • Raben
 • Geis
 • DHL
 • FedEx
 • DPD

Zachęcamy do zapoznania się z repertuarem usług wymienionych wyżej firm i wyboru najdogodniejszej dla siebie oferty. Wyborze może pomóc firma borkerska https://lepszykurier.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj