Transakcje międzynarodowe na całym świecie są prowadzone w jednym standardzie. Określają go Międzynarodowe Reguły Handlu. Ich najnowsza wersja, Incoterms® 2020, wejdzie w życie 1 stycznia 2020 roku. Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem ich obowiązywania? Oto najważniejsze informacje.

Co to jest Incoterms® 2020?

Incoterms to międzynarodowe prawo kontraktowe, a więc zbiór reguł handlowych, które rządzą sposobem przeprowadzania transakcji na rynku światowym. Reguły te określają relacje między sprzedającym a kupującym – głównie w kontekście tego kto z nich i w jakim zakresie odpowiada za:

  • organizację załadunku, transportu i rozładunku dóbr będących przedmiotem umowy,
  • koszty związane z transportem i pozostałymi operacjami,
  • ubezpieczenie ładunku,
  • koszty i działania związane z odprawami celnymi,
  • bezpieczeństwo ładunku.

W każdej z 11 obowiązujących reguł, jakie zawiera to prawo kontraktowe, jasno wskazują, która strona, w jakim zakresie ponosi odpowiedzialność na każdym z etapów. Wybranie jednego ze schematów postępowania jest uzależnione od wielu czynników – w tym od wybranego środka transportu oraz relacji handlowych pomiędzy partnerami.

Jakie zmiany w prawie zaszły w Incoterms® 2020

Incoterms® 2020 to zaktualizowana po 10 latach, kolejna wersja reguł. W porównaniu z Incoterms® 2010 kluczowe zmiany zaszły w obszarach takich jak:

  • zmiana reguły DAT (Delivered At Terminal) na (DPU) (Delivered At Place Unloaded)

Wynika z nieporozumień, które powstawały, gdy słowo „terminal” było interpretowane wyłącznie jako „terminal celny”, a nie miejsce dostawy. Nowa reguła DPU jako jedyna spośród wszystkich zakłada, że na sprzedawcy ciąży odpowiedzialność rozładowania towaru w miejscu docelowym. Dopiero po zakończeniu rozładunku odpowiedzialność za ładunek przechodzi na sprzedawcę,

  • rozszerzenie zakresu regulacji FCA – nowe prawo kontraktowe zapewnia możliwość zakończenia odpowiedzialności sprzedawcy albo po dostarczeniu do miejsca należącego do kupującego (magazyn, plac etc.), albo do takiego, które do niego nie należy (np. port morski, terminal).

Z tymi oraz innymi zmianami szczegółowo pozwolą się zapoznać szkolenia Incoterms® 2020, które już teraz są realizowane przez wiele podmiotów (sprawdź: https://eventis.pl/szkolenia/incoterms-2020). To kluczowe szkolenia dla branży TSL, ale też dla wszystkich, które prowadzą transakcje międzynarodowe. Znajomość przepisów pozwoli uniknąć błędów i usprawnić procedury.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj