Patrząc na usługi transportowe jako obserwator, w pierwszej kolejności może wydawać się, że ich realizacja nie jest procesem skomplikowanym i wymagającym. W praktyce nie widać rzeczywistej ilości pracy, która przyczynia się do profesjonalizacji, automatyzacji, terminowości i bezpieczeństwa. Jesteś więc ciekaw, co i jak należy zorganizować oraz zaplanować, by klient był zadowolony? Sprawdź, jak dużo pracy musi włożyć firma transportowa, by spełnić wymagane standardy i oczekiwania konsumentów.
Kompleksowa oferta – co to znaczy?
Klienci potrzebują kompleksowych ofert – zwłaszcza gdy chodzi o produkty spożywcze i inne ładunki wymagające określonych warunków lub specjalnego traktowania. Usługi transportowe kojarzą się jednak z załadunkiem, szybkim przewiezieniem produktów z punktu A do B i rozładunkiem. Niestety, jest to o wiele bardziej skomplikowane, niż się wydaje.
W grę wchodzi zakres logistyczny i spedycyjny, czyli cała organizacja realizacji. W wielu przypadkach (np. przy transportach krajowych) zajmuje to więcej czasu, niż praktyczny aspekt dostarczenia produktów do docelowego miejsca odbioru.
Logistyka
Rozwiązania logistyczne polegają na planowaniu procesu przepływu załadunku. Osoba odpowiedzialna za ten proces musi:
- posiadać wiedzę z zakresu technologii transportowych i przeładunkowych,
- znać zakres planowania i projektowania procesów logistycznych,
- dysponować umiejętnościami zarządzania i organizacji,
- mieć specjalistyczną wiedzę na temat marketingu, ekonomi i informatyki oraz podstaw prawa.
Oznacza to, że logistyk musi planować, projektować, wdrażać, realizować, a w późniejszych etapach nadzorować postęp procesu transportu. Jest to zatem wyjątkowo złożona usługa, która wymaga profesjonalizmu, umiejętności, wiedzy i doświadczenia.
Spedycja
Jest ona jednym z elementów logistyki. Obejmuje jednak węższy zakres działań. Osoba odpowiedzialna za spedycję musi być specjalistą w dziedzinie transportu i mieć duże doświadczenie w przewożeniu towarów. Do jej obowiązków wchodzi m.in.:
- przyjmowanie zleceń,
- zawieranie umów z klientami,
- kompletowanie dokumentów,
- zorganizowanie środka transportu,
- nadanie przesyłki.
Transport
Polega on oczywiście na dostarczeniu ładunku z punktu A do B – niezależnie od tego, czy będzie to transport drogowy, wodny, czy powietrzny. Transport w niektórych przypadkach również ulega zmianie ze względu na rodzaj przewożonych materiałów lub surowców. Świetnym przykładem są m.in. różnego rodzaju paliwa i substancje niebezpieczne. Kierowca, który podejmuje się wykonania takiego zlecenia, musi posiadać odpowiednie uprawnienia, czyli certyfikat pozytywnego zdania egzaminu ADR.
Załadunek/rozładunek
W przypadku ww. grup produktowych, sam załadunek i rozładunek mogą okazać się skomplikowane. Niektóre towary nie mogą przebywać dłużej niż kilka minut poza określonym otoczeniem, dlatego organizacja tego typu usług musi zostać szczegółowo zaplanowania przed pierwszym i ostatnim etapem – czyli załadunkiem i rozładunkiem.
Chcesz mieć 100-procentową pewność, że współpracujesz ze specjalistami najwyższej jakości, którzy zagwarantują Ci bezpieczeństwo, zadowolenie z realizacji i dotrzymanie ustalonych terminów? Nie ryzykuj i postaw na renomowane oraz doświadczone firmy z wieloletnim stażem, np. Koimex.pl. Jeśli chcesz poznać zakres możliwości i potrzebujesz wyceny swojego zamówienia, skontaktuj się z zespołem specjalistów Koimex.pl. Otrzymasz od nich odpowiedzi na wszystkie swoje pytania.