Przedsiębiorcy świadczący usługi przewozowe, którzy zatrudniają zawodowych kierowców, są zobowiązani do prowadzenia dokumentacji czasu pracy. Jednak czy na pewno każdy musi prowadzić ewidencję? Co powinno być w niej uwzględnione?
Co składa się na czas pracy kierowcy?
Najważniejsze informacje dotyczące prowadzenia ewidencji przez kierowców zawodowych można znaleźć w ustawie z dnia 16 kwietnia 2004 roku o czasie pracy kierowców (Dz. U. 2004 nr 92, poz. 879) oraz rozporządzeniu WE 561/2006 w sprawie harmonizacji niektórych przepisów socjalnych odnoszących się do transportu drogowego oraz zmieniające rozporządzenia Rady (EWG) nr 3821/85 i (WE)2135/98, jak również uchylające rozporządzenie Rady (EWG) nr 3820/85. Podlegają im zarówno przedsiębiorcy oferujący umowę o pracę, jak i zlecenia.
Zgodnie z definicją zawartą w ustawie (Dz. U. 2004 nr 92, poz. 879), czas pracy kierowcy liczy się od rozpoczęcia do zakończenia wykonywania obowiązków przewozu drogowego. Oznacza to: prowadzenie pojazdu, załadunek, wyładunek oraz nadzór nad nimi, pomoc osobom wsiadającym i wysiadającym, dbanie o czystość pojazdu, formalności administracyjne, czynności spedycyjne, obsługa codzienna pojazdów i przyczep, inne prace umożliwiające wykonanie obowiązków służbowych lub zapewnienie bezpieczeństwa.
Dokumentacja czasu pracy może mieć postać: wydruków z tachografu i karty kierowcy oraz pobranych z nich plików, zapisów na wykresówkach, a także rejestrów przygotowanych na podstawie powyższych dokumentów.
Jak rozliczać czas pracy kierowcy?
Zgodnie z rozporządzeniem WE 561/2006, czas prowadzenia samochodu wynoszący 4,5 h uprawnia kierowcę do skorzystania z co najmniej 45-minutowej przerwy. Może zostać podzielona z zastrzeżeniem, że pierwsza przerwa będzie trwała co najmniej 15 minut, a kolejna 30 minut. Czas ten musi być wykorzystany przez pracownika w ciągu pierwszych 4,5 h czasu pracy.
Wspomniane wcześniej rozporządzenie WE 561/2006 reguluje również maksymalny czas pracy kierowcy, który wynosi 9 godzin. Jednak dwa razy w tygodniu dopuszcza się możliwość przedłużenia “dniówki” do 10 godzin.
Kto musi prowadzić ewidencję czasu pracy kierowcy?
Prowadzenie ewidencji czasu pracy to obowiązek pracodawców zatrudniających kierowców zawodowych oraz samozatrudnionych. Jak już wspomnieliśmy, w tym celu należy korzystać między innymi z tachografu odliczającego czas postoju oraz jazdy. Jednak na rynku istnieje również wiele firm, które oferują usługi rozliczania kierowców zawodowych. Wśród nich znajdziemy między innymi OCRK.PL. Oprócz dokumentacji czasu pracy oferuje ona również prowadzenie formalności kadrowo-płacowych, reprezentację podczas kontroli czy też doradztwo. Bez wątpienia będzie to duże ułatwienie dla przedsiębiorców, którzy prowadzą duże firmy lub samozatrudnionych.
Ewidencja czasu pracy zawodowego kierowcy – uciążliwy obowiązek, ale nie dla wszystkich. Okazuje się, że nie każdy pracodawca ma obowiązek prowadzenia szczegółowej dokumentacji. Kierowcy pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3,5 tony są zwolnieni z posiadania tachografów. Jednak nadal podlegają oni ustawie o czasie pracy kierowców, która zapewnia im prawo do przerwy w wykonywaniu obowiązków. Jednak wciąż trwają pracę nad zmianami w prawie i nałożeniu obowiązku posiadania tachografów również w takich pojazdach.