Spedytorzy oraz osoby pracujące na co dzień w branży transportowej prawdopodobnie wiedzą czym jest transport kombinowany i potrafią go odróżnić od pozostałych rodzajów transportu. Jeśli jednak dopiero zaczynasz swoją przygodę i jesteś ciekawy co to jest transport kombinowany zachęcamy do przeczytania poniższego artykułu.

Na czym polega usługa transportowa – transport kombinowany?

Chcąc odpowiedzieć na pytanie co to jest transport kombinowany należy przybliżyć sobie jego definicję, według której transport kombinowany jako usługa transportowa polega na wykorzystaniu podczas przewozu ładunków więcej niż jednej gałęzi transportu. Do gałęzi transportu, które są wykorzystywane podczas tego rodzaju usługi transportowej należą między innymi:

 • transport kolejowy,
 • transportu morskiego,
 • transportu śródlądowego.

Podczas transportu kombinowanego wykorzystuje się tylko jeden ładunek na całej trasie, który przekracza 100 km w linii prostej. Początkowa i ostatnia faza usługi transportowej opiera się na transporcie drogowym, np. za pomocą:

 • samochodów ciężarowych,
 • nadwozia wymiennego,
 • kontenera,
 • przyczepy,
 • naczepy z jednostką ciągnąca lub bez.

W Polsce branża transportowa nieustannie się rozwija i wprowadza coraz to nowsze i lepsze rozwiązania. Jeśli jesteś osobą poszukującą firmy, która zajmuje się w profesjonalny sposób i z doświadczeniem transportem kombinowanym zgłoś się do Transpol z Gdańska.

Rodzaje transportu kombinowanego – usługi transportowe Gdańsk

Na transport kombinowany składa się wiele innych rodzajów usług transportowych. Jak wiemy z definicji transport kombinowany to transport, który w fazie początkowej i końcowej opiera się na usługach transportowych dotyczących, np. samochodu ciężarowego. Tak więc do rodzajów transportu kombinowanego zaliczają się także:

 • transport bimodalny – wykorzystuje się dwa rodzaje środków transportu bez stosowania przeładunku towarów,
 • transport intermodalny – wykorzystuje przynajmniej dwa rodzaje środków transportu i opiera się na jednej jednostce ładunkowej, np. kontenerze,
 • transport multimodalny – wykorzystuje przynajmniej dwa rodzaje środków transportu, ale opiera się tylko na jednej umowie,
 • transport łamany – wykorzystuje dwa różne środki transportu, ale należące do jednej gałęzi transportu,
 • transport kabotażowy – występuje wtedy, gdy firma prowadzi usługi transportowe w ramach swojej działalności gospodarczej w kraju, w którym nie posiada siedziby,
 • transport przesyłowy – wykorzystuje tylko i wyłącznie rurociągi, taśmociągi i przewody do transportu.

Zalety transportu kombinowanego

Jak każdy rodzaj transportu, transport kombinowany posiada zalety i wady. Zdecydowanie jego największą zaletą jest fakt, że odpowiada on na potrzeby przeróżnych klientów. Kolejnym atutem jest fakt, że ta usługa transportowa pozwala na dostarczenie towaru pod każdy wskazany adres na świecie. Plusem transportu kombinowanego jest także obniżenie kosztów, jakie musimy ponieść, skrócenie czasu oraz usprawnienie spedycji. Podczas wykonywania tej usługi transportowej warto wspomnieć o efektywności i elastyczności. Dzięki temu, że opieramy się na kilku gałęziach transportowych wszystkie działania są sprawniejsze i rodzaj środka transportu możemy dostosować do warunków atmosferycznych. Do zalet zdecydowanie możemy dodać zoptymalizowany czas pracowników, przede wszystkim kierowców oraz zmniejszenie emisji spalin co korzystnie wpływa na środowisko.

Wady transportu kombinowanego

Skoro mamy zalety to muszą pojawić się również wady. Każda rzecz również usługi transportowe mają swoje zalety i wady. Znamy już zalety transportu kombinowanego. Jak zatem prezentują się wady? Po pierwsze decydując się na ten rodzaj transportu musimy liczyć się z wysokim ryzykiem uszkodzenia ładunku podczas częstych przeładunków. Kolejnym minusem na konto tej usługi transportowej może być fakt skomplikowanego statusu przewozu oraz dość obszerna dokumentacja, ponieważ każda gałąź transportu wykorzystana w transporcie kombinowanym wymaga osobnej dokumentacji. Nie każdy musi też lubić papierkową robotę. Ostatnimi wadami tego typu usługi transportowej jest prawdopodobne niebezpieczeństwo związane z nieuformowanymi trasami oraz mała elastyczność przy przesyłkach specjalnych takich jak transport żywych zwierząt.

Transport kombinowany to usługa transportowa wymagająca specjalistycznej wiedzy oraz sprzętu. Jest bardzo korzystnym rozwiązaniem dla nas jako klienta i coraz bardziej popularna. Pozwala na naprawdę szybkie i sprawne dostarczenie towaru w wyznaczone miejsce niewielkim kosztem. Decydując się na tę opcję przyczyniamy się również do rozwoju tej gałęzi transportu oraz wszystkich usług transportowych. Jeśli poszukujecie firmy, która zajęłaby się zorganizowaniem waszego transportu to polecamy firmę Transpol z Gdańska, która jest profesjonalistą w tej dziedzinie.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Transpol.

Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe
“TRANSPOL” Jolanta Waszkiewicz
ul. Litewska 4 C
80-719 Gdańsk
woj. pomorskie
Tel. 600-931-087

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj