Marka Zetor ma już ponad 65 lat, a jej maszyny są wciąż popularne pomimo zmieniających się warunków rynkowych. Na rynku wtórnym wciąż są osoby, które kupują traktory czeskiej produkcji. Są to maszyny, które wykorzystuje się w wielu gospodarstwach. Są spotykane w firmach transportowych, komunalnych i używane do zadań specjalnych. Skąd się wziął fenomen tej marki?
Krótka historii marki Zetor
Tak naprawdę Zetor narodził się 1946 roku, kiedy handlowa izba rzemieślnicza Republiki Czechosłowackiej opatentowała znak towarowy dla tej marki. Ten skrót pochodził od wytwórni broni w Brnie – “Zet”, natomiast końcówka “or” pochodzi od słowa traktor. Od momentu powstania produkcja została sprzedana do ponad 100 państw na całym świecie. W niektórych krajach słowo Zetor stało się synonimem ciągnika – tak było w Indiach. Do tej pory sprzedano ponad 1,2 miliona maszyn rolniczych tej marki. W latach 60. firma stworzyła koncepcję zunifikowania elementów do produkcji traktorów, co umożliwiało stosowanie tych samych części do różnych modeli maszyn. To rozwiązanie okazało się unikalne na skalę światową.
Unifikacja serii i powstanie modelu 7745
Marka Zetor w całej swojej historii doczekała się kilku serii maszyn rolniczych. Maszyny czeskiej produkcji charakteryzowały się bardzo wygodną i przestronną kabiną ochronną. Oferowały dużo większą moc przy niższym zużyciu paliwa dzięki zastosowaniu lepszych przekładni. Jedną z popularniejszych serii okazała się ta o oznaczeniu UŘ I. Jej głównym wyznacznikiem stało się ogrzewanie cieczą, a także synchronizacja pod 4 i 5 bieg. Seria była modernizowana, a następnie zunifikowana. Pod koniec lat osiemdziesiątych stworzono w niej model Zetor 7745, charakteryzujący się bardzo dużym udźwigiem podnośnika. Jest to maszyna o mocy co najmniej 70 koni mechanicznych, znana pod nazwą handlową Major. Oprócz poprawionej mocy silnika model ten posiadał obszerniejszą kabinę dla kierowcy oraz specjalne hamulce tarczowe. Nowością w serii okazał się tłumik typu cygaro.
Czym wyróżnia się Zetor 7745?
Sprzęt czeskiej marki wyjątkowo dobrze sprawdza się podczas pracy z ładowaczem. Traktory marki Zetor 7745 sprzedawano razem ze skrzynią 10/10 oraz rewersem mechanicznym. Poza tym ten model charakteryzuje się wytrzymalszą pompą hydrauliczną w stosunku do innych ciągników. Jest to maszyna, która ma stosunkowo niską cenę zakupu oraz umożliwia naprawę usterek we własnym zakresie. Ten model posiada kilka cennych atutów:
- układ chłodzenia zasilany cieczą,
- występowanie 4 cylindrów,
- turbodoładowanie,
- prędkość obrotowa – maksymalnie 2200 obrotów na minutę,
- przedni TUZ oraz WOM,
- ciągnik gotowy do pracy bez obciążników o masie około 3350 kg.
Zetor to ciągniki, które mają niewielkie spalanie, posiadają duży dostęp do części zastępczych na rynku wtórnym. W dalszym ciągu są one bardzo popularne wśród rolników. Szacuje się, że wśród wszystkich przerejestrowanych ciągników w latach 2017- 2019 w Polsce około 11% to maszyny marki Zetor. Spośród tych traktorów lwia część przypada na Zetor 7745. Średnio są to maszyny rolnicze o mocy 76 KM, o przeciętnej długości 27 lat pracy.