Lina stalowa jest jednym z najważniejszych sprzętów, jakie są wykorzystywane w wielu branżach. Zazwyczaj są stosowane w przemyśle ciężkim, a ze względu na charakter pracy, ich właściwości muszą się zmieniać w trakcie użytkowania. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że liny stalowe to materiał eksploatacyjny, więc ma okres żywotności. Jak wybrać takie, które przez wiele lat będą sprawowały swoje funkcje?
Dlaczego liny stalowe niszczeją?
Różnice w wytrzymałości lin są spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak np.:
- zerwanie drutu,
- korozja,
- zmiany w strukturze liny,
- otarcia.
Z tego powodu w niektórych firmach liny stalowe zastępuje się łańcuchami, jednak jest to tylko pozorna korzyść. Łańcuch jest serią połączeń elementów nośnych, więc jeśli choć jedno ogniwo ulegnie zerwaniu, awaria całego urządzenia podnoszącego zajmie ułamek sekundy. W przypadku lin proces ten jest znacznie powolniejszy, dzięki czemu można wychwycić usterkę, zanim dojdzie do wypadku. Liny stalowe skonstruowane są z licznych pasm drutu, dzięki czemu są solidne i elastyczne, a ich bezpieczne użytkowanie jest możliwe nawet przy kilku pęknięciach.
Jak rozpoznać liny stalowe wysokiej jakości?
Przed zakupem lin stalowych warto zapoznać się z ich specyfikacją. Trwałość w dużej mierze zależy od tego, jak są zbudowane, jaki mają rozmiar, co stanowi ich rdzeń i jak są wykończone. Istnieje wiele kombinacji, więc dobór właściwej liny stalowej do konkretnego zadania nie powinien sprawiać żadnego problemu. Ważne jest, aby pamiętać o tym, że wysokiej jakości produkty charakteryzują się idealnym wykonaniem. Na nowych linach nie mogą być widoczne żadne pęknięcia, wystające druty czy ich zagięcia. Zasada ta sprawdza się niezależnie od tego, czy wybiera się grubą linę 6×36 z rdzeniem, czy cienką 7×7.
Jak dbać o liny stalowe?
Liny będą niszczeć z czasem, jednak ten proces można spowolnić, stosując odpowiednie kroki i środki ochronne. Główną rolę ogrywają tutaj regularne kontrole. Konserwacje powinny być cykliczne i następować za każdym razem, gdy lina stalowa zmienia swoje położenie lub ma być wykorzystana w innym celu. Należy wtedy dokładnie ją obejrzeć i sprawdzić pod kątem ubytków, zerwań i odkształceń.
Liny stalowe powinny być przechowywane w dobrze wentylowanych, suchych i zadaszonych obszarach, a także nie mieć możliwości zetknięcia się z podłożem. Warto chronić je przed kurzem, wodą, parą, solanką, oparami chemicznymi i niekorzystnymi warunkami klimatycznymi. Dzięki temu uniknie się trudnej do opanowania korozji, a dobrze użytkowane liny będą mogły spełniać swoje zdania przez wiele lat.