Jeśli by chcieć wybrać jeden, zdecydowanie najbardziej uniwersalny rodzaj samochodu, to bez wątpienia byłby to samochód dostawczy. Wykorzystywany jest on nie tylko przez kurierów do rozwożenia paczek, lecz również przez sklepy do przywożenia dostaw, przez przedsiębiorstwa usługowe, a także innego rodzaju firmy sprzedażowe. Jest to pojazd, który może być ponadto wykorzystywany do przewożenia choćby i mebli. Żeby jeszcze bardziej zwiększyć możliwości transportowe takiego pojazdu, często stosuje się dodatkową warstwę izolacji jego przestrzeni bagażowej. A wykorzystuje się do tego piankę PUR.
Dlaczego warto stosować izolacje samochodu dostawczego?
Zanim jednak przejdziemy do tego, czym tak właściwie jest pianka PUR, a także, z jakiego powodu warto właśnie jej używać do izolacji samochodu dostawczego, najpierw warto się zastanowić nad tym, z jakiego powodu taka izolacja na takim aucie w ogóle powinna być aplikowana.
Samochód dostawczy, choć jest naprawdę uniwersalnym pojazdem, nie może być używany do wszystkiego. W czasie lata, gdy temperatura powietrza jest naprawdę bardzo wysoka, przewożenie w jego wnętrzu żywności byłoby zwyczajnie wykluczone. Nagrzewająca się blacha sprawia, że wnętrze takiego pojazdu osiąga często nawet ponad 50 stopni Celsjusza. Włożenie do niego żywności i rozwożenie jej po całym mieście szybko doprowadziłoby ją do całkowitej ruiny.
Jak się jednak okazuje, można tego uniknąć poprzez zastosowanie pianki PUR. Izolacja samochodu dostawczego sprawia, że dzięki temu zyskuje on znacznie szersze zastosowanie.
Czym jest pianka PUR?
Choć sam pomysł zaizolowania termicznie samochodu wydaje się być bardzo dobry, a przy tym stosunkowo prosty, to jednak kryje przed użytkownikiem bardzo duże zagrożenie. Przede wszystkim nie można do tego celu użyć pierwszego z brzegu materiału, ponieważ bardzo łatwo jest otrzymać niedostatecznie dużą powłokę termiczną, która nie będzie odpowiednio skuteczna, a tym samym nie będzie zabezpieczała wnętrza auta przed wysoką temperaturą. Często wręcz nieprawidłowa izolacja może nawet spowodować znacznie szybsze psucie się żywności.
Pianka poliuretanowa, czy też inaczej mówiąc pianka PUR, to rewelacyjne rozwiązanie. Jest to materiał, który powszechnie wykorzystywany jest przykładowo do izolacji dachów w budynkach mieszkalnych, w celu zabezpieczenia ich przed wilgocią. Jak się jednak okazuje, taka pianka świetnie sprawdza się również w przypadku pojazdów dostawczych.
Największym zagrożeniem w przypadku izolacji samochodu dostawczego jest to, że wykona się tę pracę nieprawidłowo. W przypadku pianki PUR takiego ryzyka nie ma, ponieważ zwyczajnie nie da się samodzielnie takiej izolacji położyć. Wymagane jest do tego posiadanie specjalnej maszyny natryskowej, którą pianka jest rozprowadzana. Powoduje to, że zlecenie to może wykonać jedynie osoba doświadczona i zaznajomiona ze swoim fachem.
Najważniejsze zalety pianki PUR
Jakie są jednak główne zalety stosowania takiego rozwiązania? Co zyskuje się dzięki pokryciu przestrzeni ładunkowej samochodu dostawczego właśnie taką pianką? Zdecydowanie najważniejszą zaletą w tym wypadku jest to, że taka pianka wykazuje naprawdę bardzo dobre właściwości izolacyjne. Nie tylko przed wysoką temperaturą, dzięki czemu pozwala nawet w najbardziej upalny dzień zachować odpowiedni poziom temperatury wewnątrz pojazdu, lecz również od strony wilgoci. Z tego też powodu, nawet w przypadku bardzo ulewnego deszczu i nieszczelnej kabiny auta, przewożonemu ładunkowi zupełnie nic nie grozi.
Innego typu bardzo istotną zaletą takiej pianki jest to, że jest ona bardzo lekka. Częstą wadą w przypadku innego typu materiałów jest to, że znacznie podnoszą one wagę całego auta. Nie tylko staje się ono wtedy wolniejsze oraz pogarsza się jego sterowność, lecz co najważniejsze, znacznie podnosi się spalanie. W przypadku pianki PUR takiego ryzyka nie ma, ponieważ jest to materiał naprawdę bardzo lekki. Warto również na sam koniec zauważyć, że piankę kładzie się bardzo szybko, a także wygodnie. Nie da się ukryć, że po zakończonej pracy całość wygląda bardzo estetycznie i nie razi w oczy, tak jak ma to często miejsce w przypadku innych metod izolacji.
________________________
Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Izolmax