Wagi pomostowe, inaczej zwane wagami platformowymi, są to urządzenie do ważenia ładunków między 3 kg a 6 t. Od innych wag wyróżnia się on nośnią o dużej wytrzymałości, pozwalającej na mechaniczne nakładanie towarów. Jak jeszcze możemy rozróżnić wagę pomostową od innych rodzai wag?
Warto jest zacząć od tego, że wagi pomostowe mogą być zabudowane w posadzce, co umożliwia ważenie całego pojazdu z ładunkiem i bez niego, w celu szybszego i bardziej efektywnego ważenia towaru. Z tego powodu, jak i dzięki precyzji i wytrzymałości jaką się szczycą wagi pomostowe, często wykorzystywane są w handlu hurtowym, ale również i w przemyśle i w agrokulturze. Trudno jest wyobrazić sobie codzienną pracę magazynu, centrum dystrybucyjnego czy farmy bez tego urządzenia. Przedsiębiorcy każdego rodzaju często decydują się na korzystanie z wagi pomostowej. Dzięki temu wiele rynków, w szczególności rynek produkcji żywności zyskał na wadze pomostowej i jej dokładności do grama.
wagi pomostowe skonstruowane są z wysokiej jakości materiałów, przeważnie ze stali, PVC i blachy ryflowanej. W podstawowym wyposażeniu modelu mają zakres od 3 do 30kg, natomiast te większe, przeznaczone do hurtu, mają maksymalną wagę w granicach od kilkuset kilogramów do nawet 6 ton.
W zależności od profilu działalności oraz ładunków ważonych będzie trzeba zakupić odpowiedni wariant wag. Wagi pomostowe dzielą się na różne warianty przeznaczone do specjalistycznego ważenia. Dla przykładu wagi technologiczne są często wykorzystywane w aptekach i laboratoriach, natomiast duże wagi paletowe przeznaczone są do ważenia całej palety. Największe wagi pomostowe, zwane przemysłowymi, możemy bardzo łatwo znaleźć w skupie złomu, na stacjach kolejowych gdzie przyjmowany jest towar, oraz w firmach zajmujących się wywozem śmieci i recyklingiem.
Wagi pomostowe można znaleźć obecnie w niemal każdym przedsiębiorstwie. Są nie tylko narzędziem pracy wszędzie gdzie istnieje potrzeba ważenia towarów, lecz również jest nieodłącznym elementem precyzji i dokładności, bez której laboratoria na całym świecie nie mogłyby funkcjonować w 100%, a agrokultura nie byłaby tak opłacalna bez rozliczenia się z każdego grama wyprodukowanej żywności. Zarówno duże jak i małe firmy mogą wiele zyskać z zakupu takowego urządzenia. Na obecne standardy bez takowej wagi, w szczególności legalizowanej, nie można efektywnie prowadzić przedsiębiorstwa.