Instalacja LPG słynie wśród kierowców jako sposób na oszczędności. Faktycznie wg szacunków właściciele aut na gaz płacą za paliwo prawie 3 razy mniej niż właściciele tradycyjnych benzynówek. Jednocześnie mówi się, że LPG oznacza bardzo drogą polisę OC. Czy faktycznie, mając auto na gaz, zapłacisz za ubezpieczenie więcej niż właściciele benzynówek lub diesli?

Auto na gaz = droższe OC?

Przekonania, że samochody z instalacją LPG oznaczają wyższe stawki OC nie są wyssane z palca. Bo w istocie niektórzy ubezpieczyciele przy wyliczaniu składki OC biorą pod uwagę rodzaj paliwa używany w danym samochodzie. Uznają oni, że:

Po pierwsze…

…kierowcy, którzy decydują się na instalację LPG to osoby, które liczą na oszczędności, bo dużo jeżdżą. Intensywna eksploatacja pojazduu zwiększa zaś ryzyko usterek.

Po drugie…

…ubezpieczyciele uznają, że zakładanie instalacji LPG to poważna ingerencja w budowę pojazdu. Jeśli ta zmiana zostanie przeprowadzona niepoprawnie, auto może stać się bardziej awaryjne.

Pamiętaj jednak, że informacja o tym, z jakiego paliwa korzystasz, może być ważna dla jednego ubezpieczyciela, a dla drugiego zupełnie drugorzędna. Dlatego przed zakupem polisy porównaj oferty wielu ubezpieczycieli i wybierz tego, który nie przewiduje dużych zwyżek za instalację LPG.

Ile to kosztuje?

Z pewnością zastanawiasz się, u których ubezpieczycieli zapłacisz więcej za polisę OC w przypadku auta na gaz i ile wyniesie Cię ta zwyżka. Sprawdzili to eksperci ds. ubezpieczeń z porównywarki OC/AC mubi.pl. Całość ich analizy znajdziesz w poradniku Ubezpieczenie samochodu na gaz – czy rzeczywiście zapłacisz więcej?

Eksperci z Mubi przeprowadzili kalkulację cen OC dla tego samego kierowcy. To:

 • 38-letni mieszkaniec Wrocławia z prawem jazdy od 20 lat,
 • kierowca z bezszkodową historią na drodze,
 • właściciel Peugeota 207 z 2010 roku, o pojemności silnika 1360 cm3,
 • kierowca parkujący auto na ulicy.

Jedyną daną, jaka różniła się w przeprowadzonych kalkulacjach był rodzaj paliwa. W pierwszej kalkulacji eksperci obliczyli składkę OC dla Peugeota jeżdżącego na benzynę, a w drugiej – na gaz. Oto wyniki, które wygenerował kalkulator ubezpieczeń online:

 • Link4 – OC dla benzyniaka: 634 zł; OC dla auta na gaz: 709 zł,
 • Gefion – OC dla benzyniaka: 685 zł; OC dla auta na gaz: 685 zł,
 • mtu24 – OC dla benzyniaka: 784 zł; OC dla auta na gaz: 784 zł,
 • Uniqua – OC dla benzyniaka: 1077 zł; OC dla auta na gaz: 1320 zł,
 • Benefia – OC dla benzyniaka: 866 zł; OC dla auta na gaz: 866 zł,
 • AXA Direct – OC dla benzyniaka: 604 zł; OC dla auta na gaz: 605 zł.

Jak widzisz, niektórzy ubezpieczyciele w ogóle nie różnicują składek za OC pod względem rodzaju paliwa używanego w samochodzie. Do tak tolerancyjnych towarzystw należą m.in.: Gefion, mtu24, Benefia, ale także AXA Direct, u którego za polisę OC zapłacisz 1 zł więcej w przypadku instalacji LPG. Największa różnica w cenach występuje w przypadku towarzystwa Uniqa – tutaj za polisę dla auta na gaz zapłacisz prawie 23% więcej, niż gdybyś jeździł samochodem benzynowym.

Wniosek jest jeden: jeżdżąc na gaz nie musisz płacić więcej za ubezpieczenie OC dla Twojego samochodu. Wystarczy poszukać odpowiedniego ubezpieczyciela. – podsumowuje doradca klienta z mubi.pl.

Czy LPG to same plusy?

Ustaliliśmy już, że kierowcy samochodów na gaz płacą prawie 3 razy mniej za paliwo niż kierowcyaut benzynowych. Wiemy też, że właściciele aut z instalacją LPG wcale nie muszą dużo płacić za OC. Czy to oznacza, że instalacja LPG nie ma żadnych minusów?

Oczywiście, że ma. Jeśli zastanawiasz się nad autem na gaz, pamiętaj, że:

 • będziesz musiał zapłacić za legalizację instalacji LPG tuż po jej założeniu, a także po 10 latach,
 • będziesz więcej płacił za coroczne przeglądy rejestracyjne pojazdu (99 zł w przypadku samochodów na benzynę i 162 zł w przypadku LPG),
 • będziesz ponosił regularne koszty wymiany filtrów gazu, wtryskiwaczy i innych związanych z instalacją LPG,
 • podczas wakacji możesz mieć problem z tankowaniem, bo w wielu europejskich krajach nie ma stacji LPG,
 • takim autem nie wjedziesz wszędzie. Zakazy obejmują najczęściej parkingi podziemne, np. w centrach handlowych.

Decydować się na LPG czy nie? Zestaw powyższe minusy z faktem, że:

 • koszt paliwa na 20 tys. km w przypadku LPG wynosi ok. 2 500 zł (w przypadku benzyny – niecałe 7000 zł, w przypadku diesla – ponad 5000 zł)

i sam zdecyduj, co Ci się bardziej opłaca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj