Według potocznego przekonania, jazda na biegu jałowym to rozwiązanie ekonomiczne i przyjazne dla środowiska. Na prosty rozum ma to sens, ponieważ nie dodajemy gazu, a więc nie wysyłamy bezpośredniego sygnału do układu wtryskowego, aby dolać paliwa do komór silnika. W rzeczywistości jednak podczas jazdy na biegu jałowym paliwo jest spalane, a wszystko to za sprawą działania silnika krokowego.

Do czego potrzebny jest silnik krokowy?

Zadaniem silnika krokowego jest utrzymywanie obrotów silnika na poziomie, który gwarantuje, że jednostka napędowa nie zgaśnie. Innymi słowy silnik ten włącza się wtedy, gdy wrzucamy bieg jałowy. Gdyby na wyposażeniu samochodu zabrakło tego elementu, lub zostałby on uszkodzony, za każdym razem po wrzuceniu biegu jałowego, niemal natychmiast dochodziłoby do zgaśnięcia silnika.

Jak działa silnik krokowy?

Silnik krokowy to niewielkie urządzenie elektryczne. Aby zapoznać się z budową tego urządzenia, warto odwiedzić stronę – https://www.ucando.pl/k/silniki-krokowe/U0711. Nazwa silnika krokowego ma swoje konkretne wyjaśnienie. Jest to bowiem silnik działający skokowo. Oznacza to, że nie jest on zdolny do pracy ciągłej, a jedynie impulsywnej. Efekty jego działań zależne są od częstotliwości i mocy przekazywanych impulsów. Natomiast impulsy te przekazywane są w zależności od temperatury głównego silnika oraz aktualnych jego obrotów.

Od mocy i częstotliwości impulsów zależy to, jak szeroko i jak często będzie się otwierać przepustnica. Im szerzej i częściej, tym więcej powietrza będzie docierało do komór spalania. Czujniki znajdujące się w silniku natychmiast zinterpretują wzrost ilości powietrza jako niedobór paliwa, dając sygnał do jego wtrysku. Warto w tym miejscu zauważyć, że silnik krokowy nie działa cały czas z maksymalną mocą. Nawet, gdy jego praca jest konieczna, to znaczy na biegu jałowym, uzależnia on intensywność działania od potrzeb. Najważniejsza jest w tym przypadku temperatura silnika. Konieczny jest jej właściwy odczyt, aby silnik krokowy działał prawidłowo, a tym samym również po to, aby utrzymać obroty silnika na właściwym poziomie.

Uszkodzenie i wymiana silnika krokowego

Usterka silnika krokowego to poważny problem, który należy jak najszybciej rozwiązać. Najczęściej objawia się ona znacznymi wahaniami obrotów silnika. W skrajnych przypadkach normalna jazda samochodem może być całkowicie niemożliwa, ze względu na zbyt duży spadek obrotów. Warto zatem poddawać silnik krokowy przeglądom, a w razie zdiagnozowania jakiejkolwiek niesprawności, wymienić go. Kiedy jest to konieczne, można odwiedzić na przykład sklep motoryzacyjny Ucando.pl. Ten sklep internetowy posiada bowiem wyjątkowo bogatą ofertę silników krokowych oraz wszelkich innych podzespołów samochodowych.

Warto mieć na uwadze, że nieprawidłowa praca silnika krokowego może wynikać z uszkodzenia jakiegoś innego elementu. Jak już wcześniej wspomniano, prawidłowa jego praca uzależniona jest od prawdziwości pomiarów pobieranych przez czujniki znajdujące się w silniku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj