Według aktualnych danych, wartość importu z Hiszpanii do Polski przekracza kwotę 23194,1 mln zł. Spedycja do podmiotu z siedzibą w Madrycie to podstawa skutecznej wymiany handlowej między oboma krajami członkowskimi UE pozostającymi w dobrych relacjach gospodarczych. Poznaj najpopularniejsze produkty z południowoeuropejskiego kraju, które warto sprowadzać nad Wisłę ze względu na dużą popularność.
Wymiana handlowa z Hiszpanią – co sprowadzamy?
Profesjonalna spedycja międzynarodowa mająca na celu transport towarów z Hiszpanii do Polski jest zlecana przede wszystkim w sektorze spożywczym. Tamtejszy rynek żywności jest jednym z najważniejszych w Unii Europejskiej, a szerzej: na całym kontynencie.
Co sprowadzamy z królestwa na Półwyspie Iberyjskim do Polski? Owoce i warzywa dojrzewające w południowym słońcu są prawdziwą wizytówką Hiszpanów, których sady i ogrody zajmują aż ok. 9% terytorium państwa. Oprócz świeżych i nieprzetworzonych produktów ważnym punktem eksportu są konserwy. W żadnym innym miejscu na świecie nie produkuje się tyle oliwy z oliwek, to także globalny lider eksportu oliwek. Niemal 1/3 upraw winorośli w Europie to plantacje hiszpańskie, dlatego liczne transporty do Polski obejmują palety wina.
Profesjonalna spedycja produktów spożywczych z Hiszpanii obejmuje m.in. takie warzywa i owoce jak:
- truskawki, arbuzy, melony,
- ziemniaki, szparagi, bakłażany, papryki, pomidory,
- pomarańcze, mandarynki, cytryny,
- czosnek, ogórki, cukinie.
Jak wynika z analizy statystyk importu do Polski, innymi popularnymi produktami trafiającymi na nasz rynek z południa są:
- ryby,
- wędliny,
- maszyny i urządzenia,
- wyroby metalowe,
- produkty chemiczne.
Specyfika spedycji i transportu z Hiszpanii
Organizacja spedycji międzynarodowej zawsze stawia w centrum optymalny dobór formy transportu. Ponieważ Polska i Hiszpania leżą na tym samym kontynencie, przedsiębiorcy najczęściej są zainteresowani przewozem drogowym – ciężarowym. Podstawowym wyzwaniem są odległości. Długość przykładowych tras do Warszawy wynosi:
- ze stolicy – Madrytu – ok. 2900 km,
- z Sewilli w Andaluzji – ok. 3300 km,
- z Barcelony w Katalonii – ok. 2350 km,
- z Walencji w Walencji – ok. 2700 km,
- z Santiago de Compostela w Galicji – ok. 3100 km.
Najpopularniejsze trasy przebiegają przez Niemcy i Hiszpanię, opcjonalnie również przez Belgię. Oznacza to konieczność pokonania setek kilometrów przez kraje o różnym porządku prawnym i przepisach. Logistycznie trzeba wziąć pod uwagę stan infrastruktury, najlepsze i najszybsze trasy dla ciężarówek czy drogi dojazdowe przy siedzibach kontrahentów.
Istotnym aspektem spedycji do Hiszpanii jest też charakterystyka, ilość oraz gabaryt przewożonego towaru. Nieprzetworzone produkty spożywcze, np. owoce, warzywa czy ryby, należy dostarczać w profesjonalnych chłodniach zachowujących najwyższe standardy tego typu ładunku. Podobnie maszyny czy urządzenia mogą wymagać organizacji transportu nienormatywnego, ponadgabarytowego. Tego typu wyzwania wymuszają współpracę z najlepszymi partnerami z branży TSL w Polsce, Hiszpanii i pozostałych europejskich krajach.
Transport i spedycja Hiszpania – Polska
Planując sprowadzanie do Polski towaru z kraju ze stolicą w Madrycie, należy dokładnie wyselekcjonować firmę odpowiedzialną za spedycję międzynarodową i transport całopojazdowy, drobnicowy czy niestandardowy. Warto wybrać przedsiębiorstwo rzetelne i doświadczone. Od zespołów specjalistów można oczekiwać m.in. płynnej znajomości języków obcych i zagranicznych przepisów, jak również szerokiej sieci partnerów zagranicznych. Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe kryteria, godnym polecenia partnerem z branży TSL jest firma ICT – Important Cargo Traffic , która organizuje transport z i do Hiszpanii. Sprawdź sam!