Korzystanie z usług kurierskich w wielu sytuacjach jest wygodniejsze i pewniejsze niż w nadanie paczki pocztą. Oto kilka podpowiedzi dla osób, które zamierzają zamówić kuriera po raz pierwszy.

Jak nadać paczkę kurierską?

Przede wszystkim dokładnie zanotuj nazwę i adres odbiorcy (osoby prywatnej lub firmy). Przyda się także numer telefonu adresata, aby informować go o losie przesyłki. Firmy kurierskie dają zwykle możliwość wybrania opcji płatności za paczkę. Możemy opłacić ją sami, możemy też przenieść ten obowiązek na odbiorcę – tak działają przesyłki kurierskie pobraniowe, w których przypadku odbiorca płaci i za przesyłkę, i za zawartość. W polach dotyczących samej przesyłki na liście przewozowym wpisujemy wagę i gabaryt, czasem trzeba wpisać również, jaka jest zawartość przesyłki. Potem możemy wybrać ewentualne dodatkowe usługi, takie jak ubezpieczenie zawartości paczki, czy jej sprawdzenie przez adresata przez odebraniem. Takie opcje są dodatkowo płatne. Po wszystkim przekazujemy kurierowi paczkę – albo w punkcie firmowym, albo zamawiając usługę odebrania paczki z naszego domu, co również może podnieść koszt wysyłki o kilka złotych.

Kiedy warto skorzystać z przesyłki kurierskiej za pobraniem?

Przesyłki kurierskie za pobraniem najczęściej nadają sklepy internetowe, ale też osoby prywatne, które sprzedają różne rzeczy na portalach aukcyjnych. Usługa ta polega to na tym, że przesyłka nadawana jest do odbiorcy zanim ten za nią zapłaci. To kurier pobiera należną opłatę w momencie dostarczania paczki. Potem pieniądze te wracają na konto nadawcy. Plusem takiego rozwiązania jest pewność, że za przesyłkę na pewno dostaniemy pieniądze, minusem fakt, że przesyłki kurierskie pobraniowe zwykle są trochę droższe od innych. Jednak korzystając z portali aukcyjnych można zauważyć, że zainteresowanie taką formą przesyłek jest spore – niektórzy obawiają się bowiem czy towar na pewno do nich dotrze. W pewnych sytuacjach jest to więc dobre rozwiązanie dla obu stron: sprzedający na pewno otrzyma pieniądze, a kupujący – to co zamawiał.

Wszystko o listach przewozowych

Korzystając z usług kurierskich musimy zawsze wypełnić list przewozowy. Jest to podstawowy dokument, który świadczy o tym, że zapłaciliśmy za usługę przewozową. Powinien on znaleźć się przy każdej przesyłce kurierskiej. W różnych firmach kurierskich znajdziemy na takich listach nieco odmienne informacje, jednak kilka kwestii zawsze się powtarza:

  • dane nadawcy i odbiorcy przesyłki,
  • wybrany rodzaj transportu,
  • informacja, czy została pobrana opłata i ile wyniosła,
  • numer przesyłki.

Po tym numerze można zwykle śledzić losy paczki na stronie firmy kurierskiej. Dzięki tej opcji dowiemy się o tym, że paczka czeka w magazynie, że przejął ją kurier, albo że znajduje się w transporcie. Zawsze należy zadbać o to, by wszystkie dane, jakie podajemy do listu przewozowego były czytelne i dokładne. W końcu to od ich poprawności zależy, czy przesyłka dotrze tam, gdzie ma dotrzeć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj