Chyba nikogo nie trzeba przekonywać co do tego, że samochód to niezwykle skomplikowana maszyna. Składa się z wielu różnorodnych elementów, które muszą właściwie ze sobą współpracować. Mowa tutaj o podzespołach, które znają wszyscy, takich jak choćby silnik, kierownica, czy też opony, oraz tych, o których istnieniu wie niewielu. Do takich właśnie elementów zaliczamy sondę lambda. Niewielka część, o której wielu kierowców nie ma pojęcia, przynajmniej do momentu, w którym nie ulegnie ona awarii. Jak objawiają się problemy związane z sondą lambda? Przede wszystkim znaczącym wzrostem spalania.

Sonda lambda to niewielki element, funkcjonujący w bardzo trudnych warunkach. Non-stop zanurzony czujnik, znajduje się w strumieniu spalin, których temperatura potrafi dochodzić nawet do 600 stopni! Dodatkowo, sonda narażona jest na ciągłe drgania oraz wilgoć. Najczęstsze problemy, które pojawiają się w przypadku sondy lambda, powodowane są zużyciem, uszkodzeniami mechanicznymi oraz zabrudzeniami, związanymi z nieprawidłową pracą silnika.

Do czego służy sonda lambda?

W układzie wydechowym umieszczony jest katalizator, którego pełne wykorzystanie umożliwia właśnie sonda lambda. Jej montowanie jest przede wszystkim ukłonem w stronę środowiska, ponieważ dzięki dobrze działającemu katalizatorowi, emisja szkodliwych substancji, związana ze spalaniem benzyny, jest znacznie ograniczona.

Jeżeli chcemy się dowiedzieć, jakie parametry mają różne sondy lambda, możemy poszukać ich np. w Internecie, w sklepach internetowych. Jednym ze sklepów zasługujących na uwagę jest bez wątpienia iParts.pl, w którym można znaleźć wysokiej jakości produkty związane z motoryzacją. Z pewnością jednym z faktów, z których warto dawać sobie sprawę jest to, że w przypadku pojazdów, w których zamontowana jest sonda lambda, konwersja katalizatora wynosi nawet 95%. Warto również wiedzieć, że lambda to współczynnik paliwa do ilości zasysanego powietrza.

Sondy lambda, które znajdują się w samochodach, służą do przekazywania informacji do komputera sterującego pracą silnika, o procentowej zawartości tlenu, znajdującego się w strumieniu spalin. To dzięki odpowiedniemu napięciu prądu, który płynie z sondy do komputera, utrzymywana jest właściwa zawartość tlenu.

Różne rodzaje sond lambda

Na rynku można znaleźć różne rodzaje sond lambda. Podstawowe typy sond lambda to urządzenia: zmiennonapięciowe, szerokopasmowe i zmiennooporowe. Każdy z tych rodzajów sond lambda charakteryzuje się nieco innymi parametrami, budową i właściwościami. W przypadku sond zmiennonapięciowych, do budowy stosowane są np. powłoki platynowe. Z kolei sondy lambda, które są zmiennooporowe mają ceramiczny korpus, który zbudowany jest z dwutlenku tytanu, pokrytego platynową powłoką.

Ja już kupimy odpowiednią sondę lambda w iParts.pl lub w dowolnym innym sklepie, pamiętajmy, że o wszystko należy dbać, jeżeli chcemy, aby służyło nam, nie przysparzając problemów. Jedną z rzeczy, które powinniśmy robić, jest kontrolowanie sondy lambda (oraz pozostałych elementów układu wydechowego), mniej więcej co 30 tysięcy przejechanych kilometrów. Kontrolując stan sondy unikniemy niemiłych niespodzianek związanych z jej awariami, a także z awariami silnika, ponieważ zabrudzenia, osadzające się na sondzie, potrafią bardzo dużo powiedzieć na temat potencjalnych problemów związanych z silnikiem.

2 KOMENTARZE

  1. Takich małych, ale niezmiernie istotnych urządzeń jest w każdym pojeździe mechanicznym całe mnóstwo. Ciekawie napisany artykuł, szkoda, że na studiach na niego nie trafiłem, bo wtedy jakaś tam sonda lambda wydawała się być kolejnym oderwanym od rzeczywistości czujnikiem 😀

  2. Właśnie niedawno u siebie też miałem problem z sondą lambda i konieczna była jej wymiana. Przeczytałem artykuł i w tym sklepie iParts.pl kupiłem potrzebną część. Bardzo duży wybór i ceny konkurencyjne. Mnie osobiście doradzał sprzedawca na infolinii. Widać, że pracownicy znają się na rzeczy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj