Warehouse Management System, czyli w skrócie system WMS, stanowi program informatyczny i wygodne narzędzie w kontrolowaniu i zarządzaniu stanem magazynowym. Jeśli posiadasz duży magazyn może być cennym nabytkiem, ułatwiającym pracę i polepszenie logistyki.

Na czym polega WMS system

System WMS towarzyszy produktowi przez całą jego ścieżkę w magazynie. Poczynając od procedury, gdy towar dostaje się do magazynu, przez wyznaczenie mu lokalizacji, czyli przekazania w ustalone miejsce i monitorowanie dotarcia do celu, do końcowej stacji, którą jest wydanie produktu z magazynu klientowi. Całą tę drogę kontroluje system WMS. Narzędzie skonstruowane jest w ten sposób, aby wszystko odbywało się możliwie szybko i najbardziej sprawnie.

Każdy przedmiot, towar, który trafia do magazynu ma nadawany tylko jemu wyznaczony numer albo specjalny kod, dzięki któremu przypisywane są też wszelkie inne dane, pomocne w lokalizowaniu produktu. Mogą to być cechy specyficzne, takie, wskazujące na właściciela czy pokazujące termin ważności.

Udział człowieka w całym zarządzaniu przez system WMS jest mocno ograniczony, co wyklucza nadmiar formalności i czasu na zbędne i męczące czynności. Łatwiejszy obieg towarów radzi sobie z kontrolą całego magazynu i jego stanu. System WMS pozwala na docieranie do produktu szybciej i sprawdza czy przechowywane są we właściwy sposób. Dodatkowo użytkownik może ustawiać funkcje pod siebie, aby dostarczał on danych, szczególnie cennych dla osoby, która chce mieć w nie wgląd.

Co człowiek robi przy systemie WMS?

System nie wykona wszystkich czynności, dlatego również pracownicy fizyczni są potrzebni podczas niektórych zadań. Posiadając właściwe kolektory, pozwalające odczytywać kod kreskowy bądź specjalne etykiety, mogą zaczytywać z nich dane i kontrolować wyświetlające się informacje. Ułatwia to kontrolę i organizację przebiegu towarów oraz produktów. Nie tylko wgląd dostępny jest w stan bieżący znajdujących się w magazynie przedmiotów, ale można zajrzeć też w poprzednie operacje, które zostały już na nich wykonane.

Lepsza organizacja magazynu

Zaopatrzenie się w system WMS jest wskazane i znacznie może pomóc w lepszym zarządzaniu magazynem. Im większy, tym bardziej podobne narzędzie może być niezbędne. Ale oferowane przez system funkcje – łatwy dostęp do danych, prosta obsługa gwarantują, że zmniejszy się nakład fizycznej pracy, a dokumentacja będzie bardziej przejrzysta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj