Zarówno w spedycji krajowej, jak i międzynarodowej, jednym z najczęściej wykorzystywanych rodzajów transportu, jest transport drogowy. I choć ta metoda przewozu jest powszechnie znana, wiele firm ją oferuje, problem może pojawić się, gdy ładunek posiada dużą wartość. Dlatego przedstawiamy, co warto wiedzieć o transporcie drogowym ładunków wartościowych.

Na czym polega transport drogowy?

Transport drogowy to jedna z usług spedycyjnych. Polega na organizacji przewozu z wykorzystaniem pojazdów samochodowych. W tym celu wykorzystuje się zarówno samochody dostawcze, jak i ciężarowe. Flota firm transportowych nierzadko składa się przede wszystkim z pojazdów członowych, czyli ciągników siodłowych i naczep.

Jeśli ładunek jest duży lub nienormatywny, konieczne jest zastosowanie specyficznego typu naczep – chłodni, cysterny, pojazdu niskopodwoziowego. Oprócz tego trzeba pamiętać, że transport drogowy to również transport ładunków wartościowych (fracht.pl), który wymaga zachowania nieco innych standardów. Jakich? Już wyjaśniamy.

Transport drogowy ładunków wartościowych – zagrożenia

Transport ładunków wartościowych jest specyficzny, ze względu na zagrożenia, jakie za sobą niesie. Przewożone mogą być kamienie szlachetne, dzieła sztuki, nowoczesne urządzenia high-tech czy kosztowny alkohol lub leki.

Ze względu na swoją wysoką wartość, pojazdy przewożące taki ładunek są napadane, a ich zawartość rabowane. Niestety, nie są to pojedyncze przypadki, dlatego trzeba się przed nimi chronić. Choć to już leży w gestii spedytorów, zaraz omówimy, jakie środki bezpieczeństwa są przez nich stosowane.

Najpierw jednak kilka słów o tym, jak wybrać firmę spedycyjną. W przypadku ładunków wartościowych niezwykle istotne jest, aby wybór ten nie był przypadkowy. Dlaczego? Ponieważ może dochodzić do wyłudzeń przez… fałszywych przewoźników. A więc nasza pierwsza rada jest taka, aby wybrać spedytora z co najmniej kilkuletnim doświadczeniem na rynku, posiadającego wiele referencji.

Klient, zlecający tę usługę, ma również prawo wiedzieć, jaki nadzór nad pracownikami jest stosowany. Bo nawet jeśli firma jest rzetelna, to jaką można mieć gwarancję, że np. kierowca nie skusi się perspektywą łatwego zarobku? Co istotne, w przypadku takiego towaru, do przewozu kierowanych jest zwykle dwóch kierowców.

Jak zabezpieczyć ładunek wartościowy podczas transportu drogowego?

Sposobów zabezpieczenia ładunku wartościowego jest wiele. Zwykle podstawą jest poufność informacji dotyczących transportu. Tylko wybrane osoby powinny mieć dane dotyczące pełnej wartości towaru, trasy przejazdu, miejsca przeznaczenia.

Z pomocą przychodzi też technologia. Spedytorzy wykorzystują m.in. system monitoringu pojazdu, system śledzenia przesyłek, system kontroli pojazdu. Temu ostatniemu warto poświęcić uwagę, ponieważ pozwala on szybko zawiadomić centralę na wypadek sabotażu czy napadu.

Skrzynię ładunkową zabezpiecza się zamkami elektrycznymi i plombami. Co ciekawe, niektóre pojazdy wymagają stosowania jednorazowych kodów podczas uruchamiania silnika.

W przypadku szczególnie cennego ładunku organizowana może być eskorta lub konwój. Oprócz tego ważne jest, aby firma transportowa była w odpowiedni sposób zabezpieczona finansowa na wypadek wszelkich strat.

Na koniec trzeba jeszcze zweryfikować, w jaki sposób ładunek będzie chroniony przed uszkodzeniem w trakcie transportu oraz, jeśli jest to wymagane, czy zostaną zachowane odpowiednie warunki w zakresie temperatury, wilgotności.

Jak widzisz spraw, na które trzeba zwrócić uwagę, jest wiele. Jeśli jednak chcesz mieć pewność, że Twój towar zostanie bezpiecznie przetransportowany, nie można żadnej z nich zaniechać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj