Dzisiaj coraz więcej firm decyduje się na outsourcing usług logistycznych, czyli tzw. logistykę kontraktową. Rozwiązanie to ma bowiem szereg zalet, których trudno nie docenić. Z drugiej strony, nie można pozostawać obojętnym na negatywne aspekty pozostawienia kwestii magazynowania podmiotowi zewnętrznemu. W poniższym artykule rozważamy plusy i minusy wskazanego rozwiązania.

Logistyka kontraktowa – plusy

Z pewnością kluczową zaletą outsourcingu usług logistycznych jest oszczędność finansowa. Wynika ona przede wszystkim z faktu, że firmy zajmujące się magazynowaniem towarów przeważnie obsługują wiele firm. Tym samym w danej hali przechowywane są towary od co najmniej kilku podmiotów co zmniejsza koszty operacyjne. Obsługa magazynowa wielu firm w jednym miejscu zmniejsza m.in. koszty pracownicze czy też dotyczące konserwacji budynku. Tym samym oszczędza zarówno przedsiębiorstwo, które powierza logistykę danej firmie, jak i sama firma logistyczna.

Ponadto, logistyka kontraktowa sprawia, że przedsiębiorstw pozbywa się szeregu obowiązków, co przekłada się na zysk finansowy, oszczędność czasu oraz prostsze zarządzanie przedsiębiorstwem. Zatrudnienie pracowników, obsługa budynku, organizacja przyjmowania towarów oraz ich wysyłki to tylko niektóre czynności, o które przedsiębiorstwo nie musi dbać, korzystając z outsourcingu usług logistycznych.

Oszczędność pieniędzy i czasu, jak i usprawnienie działalności przedsiębiorstwa to bardzo istotne czynniki. Nie można jednak zapominać o jakości usług logistycznych. Magazynowanie to bardzo ważny proces, o który trzeba się odpowiednio zatroszczyć, co jest kolejnym powodem, dla którego warto skorzystać z outsourcingu. Powierzając logistykę firmie logistycznej pozostawiamy magazynowanie w rękach specjalistów. Przeważnie firma taka ma doświadczenie we współpracy z podmiotami z danej branży, stąd doskonale wie, jak postępować.

Należy również wziąć pod uwagę fakt, że firma logistyczna zwykle dysponuje siecią magazynów w różnych lokalizacjach. Wpływa to na przyspieszenie transportu, dzięki przeniesieniu towarów do innego magazynu zawsze wtedy, gdy jest to korzystne.

Logistyka kontraktowa – minusy

Jak każde, nawet najlepsze rozwiązanie, również logistyka kontraktowa ma pewne wady. Outsourcing usług logistycznych sprawia, że przedsiębiorstwo traci częściowo kontrolę nad magazynowanymi towarami. Nie powinno to być jednak problemem, jeśli obsługująca przedsiębiorstwo firma logistyczna cechuje się profesjonalizmem. W niektórych przedsiębiorstwach konsternację budzi również to, że zlecenie magazynowania podmiotowi zewnętrznemu ogranicza kontakt z klientami. W niektórych przypadkach zanika on całkowicie, co z pewnością jest niepożądane. Niemniej jednak przy odrobinie wysiłku zachowanie kontaktu z klientami jest możliwe, konieczne jest jednak inicjowanie odpowiednich sytuacji.

Niewątpliwie logistyka kontraktowa to korzystne rozwiązanie, którego zalety górują nad wadami. Nie można jednak zapominać o minusach outsourcingu usług logistycznych, aby redukować oddziaływanie na firmę negatywnych zjawisk.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj