fot materiały prasowe
fot materiały prasowe

Świat się kurczy. I wbrew pierwszym skojarzeniom to zdanie nie oznacza niczego złego. Tym razem nie chodzi o kolejną katastrofę ekologiczną, czy też nowe zagrożenie dla środowiska. Kurczenie, w znaczeniu oczywiście niedosłownym, sprawia, że dotarcie na drugi zakątek globu stało się nie tylko możliwe, ale też szybkie i wygodne.

Coraz szybsze podróże

Podróż Krzysztofa Kolumba od wybrzeży Hiszpanii do Ameryki, a właściwie do wysp Bahama, trwała niemal dwa i pół miesiąca. Dziś tę trasę możemy pokonać w niespełna 10 godzin, a czas ten może być jeszcze krótszy. Ponaddźwiękowy samolot Concord pokonywał zbliżoną trasę w nieco ponad 3 godziny. Jednak kontrowersje związane z tą francusko-brytyjską konstrukcją, poziom kosztów, a wreszcie głośna katastrofa na paryskim lotnisku położyły kres temu śmiałemu projektowi. Co jakiś czas temat powraca, a kolejni konstruktorzy przekonują, że są o krok od wprowadzenia na rynek następcy Concorda, który ma po raz kolejny zrewolucjonizować transport międzynarodowy.

Porównywanie prędkości XV-wiecznego żaglowca ze współczesnymi projektami lotniczymi może wydawać się nadużyciem, jednak ten przykład pokazuje, jak bardzo zmieniła się technologia. Ta zmiana ma wpływ na każdy aspekt naszego życia, a tytułowe kurczenie się świata to nie tylko możliwość fizycznego przemieszczenia się, ale też możliwość błyskawicznego przesyłu informacji. W tej dziedzinie rewolucja przebiegła w jeszcze szybszym tempie. Pierwszy telegraf umożliwiający przesyłanie informacji tekstowych na duże odległości powstał w połowie XIX wieku, a już 25 lat później odnotowano udane próby kontaktu telefonicznego. Sto lat później funkcjonował ARPANET, czyli pierwsza rozległa sieć komputerowa. To ona stanowiła podwaliny dzisiejszego internetu – wynalazku, bez którego większość osób nie wyobraża sobie codziennego życia.

Istotne zmiany społeczne

Nie tylko postęp techniczny wpłynął na zbliżenie ludzi. Równie istotne były przemiany społeczne i polityczne. Doskonałym przykładem jest wejście w życie porozumień z Schengen. Układ zawarty w roku 1985 umożliwiał mieszkańcom krajów Beneluksu, Francji i Niemiec łatwe przekraczanie granic między tymi państwami. Z czasem lista sygnatariuszy powiększała się i obecnie uproszczone formalności obejmują niemal wszystkich mieszkańców Europy, w tym także Polaków. Ten fakt oraz przystąpienie naszego kraju do Unii Europejskiej zaowocowały wzmożonym ruchem zarówno turystycznym, jak i tym związanym z obrotem gospodarczym, czy też tak zwaną małą migracją ekonomiczną.

Dziś wakacyjny wyjazd w dowolnie wybrane miejsce nie stanowi już żadnego problemu. Niemal równie łatwa jest zmiana kraju zamieszkania i podjęcie pracy w innej, niekiedy bardzo odległej lokalizacji. Realizacja marzeń stała się dużo łatwiejsza. Wymarzony samochód jest niedostępny w kraju, ale właśnie ten model sprzedaje ktoś na drugim końcu Europy? Transport samochodów osobowych rozwiązuje ten problem i już w ciągu kilku dni możemy cieszyć się nowym nabytkiem, a przecież ta rewolucja jeszcze się nie zakończyła.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj